Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

2015 Yılında Açılan Patent Davasını Kaybeden Apple, 308,5 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2015 Yılında Açılan Patent Davasını Kaybeden Apple, 308,5 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

2015 Yılında Açılan Patent Davasını Kaybeden Apple, 308,5 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

ABD merkezli teknoloji devi Apple; Apple Music, iTunes ve App Store’daki DRM, yani dijital haklar yönetimindeki patent ihlalleri nedeniyle 308,5 milyon dolarlık tazminata mahkum edildi. ABD’nin Teksas eyaletinde açılan davaya göre Apple, Personalized Media Communications’ın (PMC) teknolojilerini kopyalayarak, patent ihlaline yol açtı.

PMC, 2015 yılında Apple hakkında şikayetçi olmuş, “FairPlay” isimli bir teknolojide kullanılan patentlerde telif hakkı doğduğunu ileri sürmüştü. Apple ise böyle bir şeyin olmadığını, kullanılan teknolojilerin kendine ait olduğunu savunmuştu. Dava kapsamında temyize giden PMC, konuyla ilgili haklı olduğunu ispatlamayı başardı.

Apple, alınan karara itiraz etmeyi planlıyor

Apple, PMC davasını kaybetti

Bu dava, PMC için bir ilk değil. Bu şirket, sektör içinde “patent trolü” olarak biliniyor. Bunun nedeni, şirketin sürekli olarak benzer adımlar atıyor oluşu. Örneğin Google, kısa bir süre önce PMC’nin hedefine girmiş ancak yetersiz deliller, Google’ın paçayı sıyırmasını sağlamıştı. Ancak Netflix, Google kadar şanslı değildi ve 2019 yılından beri devam etmekte olan bir davanın içinde. Apple, böylesi bir şirketin yalnızca tüketiciye zarar verdiğini ifade ediyor. Ayrıca şirket, temyiz kararına itiraz edeceğini de sözlerine ekledi.

Alınan kararın son tüketiciyi etkilemesi beklenmiyor. Ancak bu kararın bir davanın sonu değil, bir dönemin başlangıcı olacağına inanılıyor. Bunun nedeni ise bazı şirketlerin, bu davayı örnek göstererek yeni davalar açabilecek olması. Sürecin nasıl ilerleyeceği, önümüzdeki günlerin neler getireceği şu an için bilinmiyor.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.