Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

AKINCI TİHA, Türk Havacılık Tarihinin Rekorunu Kırdı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

AKINCI TİHA, Türk Havacılık Tarihinin Rekorunu Kırdı

AKINCI TİHA, Türk Havacılık Tarihinin Rekorunu Kırdı

BAYKAR tarafından üretilen taktiksel hava aracı Bayraktar TB2 SİHA, 2019 yılında Kuveyt’teki demo uçuşunda 27 saat 3 dakika havada kalarak uçuş süresi rekoru kırmıştı. Bu rekor milli hava araçlarımızın ne kadar geliştiğinin bir göstergesiydi.

Yine BAYKAR tarafından geliştirilen ve Savunma Sanayi Başkanlığı liderliğinde yürütülen proje kapsamında geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA, Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırarak tarihe geçti.

AKINCI TİHA rekor kırdı:

Bu rekor, tasarım doğrulama faaliyetleri kapsamında Savunma Sanayi Başkanlığı ve resmi heyetlerinde bulunduğu “Uzun Uçuş ve Yüksek İrtifa Performans Testi”nde 38.039 feet’e çıktı. Bu yükseklik yaklaşık 11.594 metreye tekabül etmekte. AKINCI TİHA, bu yüksekliğe çıkabilen ilk milli hava aracımız oldu.

Bu uçuşta 25 saat 46 dakika havada kalan AKINCI TİHA, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş eğitim ve Test Merkezi’nden kontrol edildi. AKINCI TİHA bu test uçuşu boyunca toplamda 7.507 km yol kat etti. Bütün test uçuşlarında toplamda 870 sorti yapan AKINCI, toplamda 347 saat 28 dakika havada kaldı.

Savaş mühimmatları ile test edildi

AKINCI TİHA test uçuşu

AKINCI TİHA, 22 Nisan 2021 tarihinde yapılan ilk atış testlerinde başarılı olmuştu. Bu testte Roketsan tarafından üretilen ve milli olarak geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve ilk kez kullanılan MAM-T kullanılmıştı. 5 Temmuz tarihinde yapılan atış testinde ise ilk kez harp başlıklı canlı mühimmatlar kullanıldı. Bu atış testinde ise AKINCI’dan atılan mühimmatlar hedeflerini tam isabetle vurmayı başardı.

Bayraktar AKINCI TİHA’nın ilk teslimatlarının 2021 yılı içinde yapılması bekleniyor. AKINCI TİHA’ların seri üretimleri şu anda devam etmekte. Yine BAYKAR tarafından üretilen ilk seri üretim uçaklar olan Bayraktar AKINCI S-1 ve S-2’nin ise test faaliyetleri halen devam etmekte.

AKINCI TİHA’nın bu rekoru hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda yazmayı unutmayın.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.