Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Android 12 ile Telefonlara Geleceği Kesinleşen 15 Yeni Özellik

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Android 12 ile Telefonlara Geleceği Kesinleşen 15 Yeni Özellik

Android 12 ile Telefonlara Geleceği Kesinleşen 15 Yeni Özellik

Beklendiği üzere Google, geçtiğimiz hafta Android 12 güncellemesinin ilk geliştirici önizlemesini yayınladı. Güncellemeyle birlikte, kullanıcı tecrübesini iyileştirecek bir sürü yeni özellik geliyor.

Android 12 güncellemesi, 2021 yazı sonundan itibaren kullanıcılara sunulmaya başlanacak. Android 12 güncellemesi alacak telefonların tamamı %100 netleşmese de sizinle olası bir listeyi de daha önce paylaşmıştık. Şimdi de gelin Android 12 ile birlikte telefonlara geleceği kesinleşen özelliklere birlikte bakalım. 

Android 12 özellikleri:

Daha kolay Wi-Fi paylaşımı Ekran görüntülerine daha zengin işaretlemeler Duvar kağıdıyla uyumlu renklerde simgeler AVIF resim formatı desteği Bildirimlere çeşitli iyileştirmeler Desteklenmeyen uygulamalara video kod çevrimi Kayan ekran görüntüsü alma özelliği Daha iyi bir Hızlı Ayarlar menüsü Daha iyi bir tek elle kullanım modu İki uygulamanın tek ekranda olduğu arayüz gelişecek Ses kaynağı seçimi Zengin içerik ekleme Daha iyi çerez deneyimi Pixel 5’te gizlenebilen selfie kamerası Daha büyük ekranlar için optimizasyon

Wi-Fi bağlantısı paylaşmak kolaylaşacak

Wi-Fi paylaşımı

Şu anda Android 11’de Wi-Fi bağlantınızı biriyle paylaşmak istediğinizde kolayca QR kod oluşturabiliyorsunuz. Ancak Android 12’de artık kodu taratmakla uğraşmak yerine QR kodun altındaki “Yakınlarda” butonuna basarak; Wi-Fi bağlantınızı istediğiniz kişiyle paylaşabileceksiniz.

Evet QR kodu okutmak da zor bir iş değil ama bu yeni özellik sayesinde telefonu birden fazla kişiye uzatmadan, yani temas kurmadan Wi-Fi ağınızı paylaşabileceksiniz

Ekran görüntüsüne daha fazla işaretleme yapma olanağı

işaretleme

Google’ın Pixel telefonlarında ekran görüntüsü aldığınızda, boya fırçası gibi araçlarla resmin üzerinde kolayca işaretleme yapabiliyorsunuz. Android 12 ile birlikte bu aracın daha gelişmiş bir versiyonları güncellemeyi alacak tüm akıllı telefonlara gelecek. 

Duvar kağıdıyla uyumlu renklerde simgeler:

duvar kağıdı

Android 12’de seçtiğiniz duvar kağıdının temel rengiyle ekrandaki simgelerin rengi otomatik olarak birbirine uygun hale gelecek. Mesela turuncu ağırlıklı bir duvar kağıdı seçtiyseniz ekrandaki simgeler de şeftali tonuna dönüşecek. 

AVIF resim formatı desteği

avif

Android 12 ile birlikte varsayılan sıkıştırılmış fotoğraf formatının JPEG olduğu günler sona erecek. Yeni güncelleme, JPEG’den daha kaliteli olan AVIF resim formatını destekliyor.

Bildirimlere çeşitli iyileştirmeler ve süreli sessize alma seçenekleri:

bildirim

Android 12’nin bildirimler bölümü daha etkili kullanılabilmesi ve göze daha hoş görünmesi için yeniden tasarlanıyor. Bildirimleri 15 ve 30 dakika ya da 2 saat boyunca sessize almayı sağlayan bir buton gelecek. Ayrıca kullanıcı bildirime tıkladığında direkt uygulama açılacak.

Desteklenmeyen uygulamalara video kod çevrimi

avc

Google, Android 12’ye yeni bir kod çevrimi sistemi getiriyor. Güncellemeyle birlikte HEVC video formatını desteklemeyen uygulamaların dosyayı AVC formatında açması sağlanacak. Bu işlemin ne kadar süreceği cihazınızdaki çipin işlemci gücüne bağlı olarak değişecek.

Kayan ekran görüntüsü alma özelliği

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.