Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Android’de Arka Planda ‘Gizli Gizli’ Çalışan Uygulamalar Nasıl Kapatılır?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Android’de Arka Planda ‘Gizli Gizli’ Çalışan Uygulamalar Nasıl Kapatılır?

Android’de Arka Planda ‘Gizli Gizli’ Çalışan Uygulamalar Nasıl Kapatılır?

Telefonlarımız biz onları kullanmadığımız zamanlarda bile çalışmaya devam ediyorlar. Yaptıkları bu sürekli aktivite, akıllı telefonların daha işlevsel olmalarını sağlayarak diğer uygulamaların da çalışmasına yardımcı oluyor. Ayrıca cihazınızdaki pil problemi arka planda çalışan uygulamalar olabilir. Bu uygulamalar cihazınızın pilini ve belleğini tüketir. 

Android 9.0 (Pie) ve daha yüksek sürümlerde, arka planda çalışan uygulamalara sınırlar koyarak cihazınızın pil ömrünü uzatan güç yönetimi özellikleri bulunmakta. Sistem güncellemelerimizi de yaptıktan sonra bir sonraki adımımız Android cihazınızın “Geliştirici Seçenekleri”ni devreye sokmak olacak.

Başlamadan önce: Android Geliştirici Seçenekleri nasıl etkinleştirilir?

Adım #1: Telefonunuzun Ayarlar kısmına girin. Adım #2: Telefon Hakkında menüsüne gidin. Adım #3: Yazılım Bilgileri kısmından Yapım Numarasına üst üste tıklayın. Adım #4: Yeteri kadar tıkladığınızda açılan kısma telefonunuzun şifresini girin. Adım #5: Şifrenizi girdikten sonra Ayarlar kısmına geldiğinizde “Geliştirici Seçenekleri” menüsünü görebiliyor olacaksınız.

Android’in orijinal sürümünde yapamadığınız birçok özelleştirmeyi yapmanızı sağlayan “Geliştirici Seçenekleri” cihazınızda varsayılan şekilde görünür değil. Cihazınızın birçok özelliğini ve aynı zamanda pil ömrü seçeneklerini de değiştirebileceğiniz bu konsolu açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım #1: Telefonunuzun Ayarlar kısmına girin.

android ayarlar

“Geliştirici Seçenekleri” menüsünü açmak için telefonunuzun “Ayarlar” kısmına gelin.

Adım #2: Telefon Hakkında menüsüne gidin.

android hakkında

Ayarlar menüsünün altında yer alan “Telefon Hakkında” kısmına girin.

Adım #3: Yazılım Bilgileri kısmından Yapım Numarasına üst üste tıklayın.

android yapım numarası

Açılan pencerede Yazılım Bilgileri kısmına girerek “Yapım Numarası”na üst üste tıklayın.

Adım #4: Yeteri kadar tıkladığınızda açılan kısma telefonunuzun şifresini girin.

Yapım numarasına yeteri kadar tıkladığınızda telefonunuz sizden şifrenizi isteyecek. Bu kısma telefonunuzun şifresini girin. Eğer telefonunuzun bir şifresi yoksa PIN kodunuzu girmeniz gerekiyor.

Adım #5: Şifrenizi girdikten sonra Ayarlar kısmına geldiğinizde “Geliştirici Seçenekleri” menüsünü görebiliyor olacaksınız.

Şifrenizi girdikten sonra pencerelerden geri gelerek Ayarlar kısmının en altında “Geliştirici Seçeneklerini” görebiliyor olacaksınız.

Android’in varsayılan menüsünde bulunmayan bu sekme ile birçok özelleştirme yapabilirsiniz. Sekmedeki belirli alanlar telefonunuzun çalışması için çok önemli ayarlar içermekte. Bunları durdurmak telefonunuzu kullanılmaz hale getirebilir. Bu sebeple buradaki ayarları güvendiğiniz kaynaklara başvurarak yapmanızı öneririz.

Arka plan uygulamalarını kapatmak için Geliştirici Seçenekleri

Adım #1: Telefonunuzun Ayarlar kısmından “Geliştirici Seçenekleri”ne girin. Adım #2: Açılan pencerede “Çalışan Servisler” kısmına girin. Adım #3: Açılan yeni menü ve listede arka planda çalışan uygulamaları göreceksiniz. Adım #4: Arka planda çalışmasını istemediğiniz bir uygulamaya tıklayarak çalışmasını durdurabilirsiniz.

Geliştirici Seçenekleri sekmesini yukarıdaki adımlarla etkinleştirdikten sonra asıl yapmak istediğimiz ayarlara gelebiliriz. Cihazınızın pil ve bellek ömrünü arttırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım #1: Telefonunuzun Ayarlar kısmından “Geliştirici Seçenekleri”ne girin.

android ayarlar

Cihazınızın pil ve bellek ömrünü arttırmak için ilk olarak Ayarlar kısmından “Geliştirici Seçenekleri”ne girin.

Adım #2: Açılan pencerede “Çalışan Servisler” kısmına girin.

android çalışan servisler

Geliştiric Seçenekleri menüsünden “Çalışan Servisler” menüsüne tıklayın.

Adım #3: Açılan yeni menü ve listede arka planda çalışan uygulamaları göreceksiniz.

çalışan servisler iç

Çalışan Servisler menüsünde arka planda çalışan uygulamaları göreceksiniz.

Adım #4: Arka planda çalışmasını istemediğiniz bir uygulamaya tıklayarak çalışmasını durdurabilirsiniz.

Kapandığında telefonunuza zarar vermeyecek ve arka planda çalışmasını istemediğiniz bir uygulama varsa üzerine tıklarayak Durdur butonu ile çalışmasını durdurabilirsiniz.

Bu metota alternatif olarak uygulamaları Ayarlar’a gidip, Uygulamalar menüsüne tıklayarak tüm yüklü uygulamalarınızı görerek mevcut listeden kapatabilirsiniz.

Daha klasik bir yöntem: Pil Kullanımı

Adım #1: Pil kullanımınızı arttıran uygulamaları görmek için Ayarlar kısmına gidin. Adım #2: “Cihaz Bakımı” menüsüne tıklayın. Adım #3: Açılan pencerede hangi uygulamanın pilinizi ne kadar tükettiğini görebilirsiniz. Adım #4: Pil kullanımını arttıran uygulamayı kapatmak için üzerine tıklayın ve Durdur butonuna tıklayın.

Cihazınızın bataryasını adeta emen uygulamaları görmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Pil Kullanımı sekmesi.

Adım #1: Pil kullanımınızı arttıran uygulamaları görmek için Ayarlar kısmına gidin.

android ayarlar

Tabletinizin ya da telefonunuzun pil kullanımını arttıran uygulamaları görmek için Ayarlar kısmına gidin.

Adım #2: “Cihaz Bakımı” menüsüne tıklayın.

android cihaz bakımı

Açılan pencerede “Cihaz Bakımı” menüsüne tıklayın.

Adım #3: Açılan pencerede hangi uygulamanın pilinizi ne kadar tükettiğini görebilirsiniz.

android uygulamayı durdur

Açılan listede hangi uygulamanın cihazınızın pilini ne kadar etkilediğini görebilirsiniz.

Adım #4: Pil kullanımını arttıran uygulamayı kapatmak için üzerine tıklayın ve Durdur butonuna tıklayın.

Pil kullanımını yüksek oranda etkileyen uygulamaları kapatmak için üzerine tıklayın ve Durdur butonuna tıklayın.

İşte telefonunuzun pil kullanımını düşürmek bu kadar kolay. Elbette ki Android cihazınızın pil ömrünü kısaltan başka unsurlar da bulunuyor. Bu unsurları aşağıda bulabilirsiniz.

Cihazınızın pil ömrünü kısaltan diğer unsurlar:

Ekran parlaklığı: Manuel olarak ekran parlaklığınızı arttırdığınızda ya da sürekli aydınlık yerlerde bulunduğunuzda, bataryanız ekrana çok fazla enerji harcar. Bu da cihazınızın pilinin kısa sürede bitmesine sebep olur. Wi-Fi araması: Cihazınızın sürekli bir Wi-Fi ağı araması da telefonunuzun pil ömrünü kısaltan unsurlardan biri. Sürekli gelen bildirimler: Telefonunuz gün içinde birçok bildirim alıyor. Bu bildirimler sayesinde titreyen, ekranı açılan ve ses çıkaran telefonların pil kullanımları da artıyor. Pil tüketen uygulamalar: Konumunuzu kullanmasına izin verdiğiniz uygulamalar pil tüketiminizi arttırabilir. Aynı zamanda video izlediğiniz platformların da uygulamaları yine aynı şekilde cihazınızın pilinin çabuk bitmesine sebep olur. Cihaz güncellemesi: Cihazların güncellemeleri genelde uygulamalar ve cihazla ilgili optimizasyonları da beraberinde getirir. Bu sayede eğer cihazınızı güncel kullanırsanız aşırı pil tüketiminin karşısına geçmiş olursunuz. sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli