Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Baykar Savunma, Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin Tasarımını Paylaştı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Baykar Savunma, Muharip İnsansız Uçak Sistemi'nin Tasarımını Paylaştı

Baykar Savunma, Muharip İnsansız Uçak Sistemi'nin Tasarımını Paylaştı

İmalat ve savunma şirketi Baykar, geçtiğimiz günlerde üstü kapalı bir video paylaşarak Kurban Bayramı’nda bir bayram hediyesi vereceklerini duyurmuştu. Şirket, bayramın gelmesiyle birlikte bu hediyeyi duyurdu ve Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) projesinin tasarım görsellerini paylaştı.

Yaklaşık 12 yıldır bu projenin hayalini kurduklarını belirten Baykar Savunma, ses hızına yakın bir süratla hareket eden MİUS’un gelecekte 5. nesil savaş uçaklarının yerini alacağını dile getirdi. 

İlk uçuşun 2023’te yapılması hedefleniyor

baykar mius

Bir buçuk tona yakın mühimmat ve faydalı yük kapasitesine sahip olacak MİUS, aynı zamanda hava yer akıllı füzeleri ve seyir füzeleri taşıyabilecek. İnsansız savaş uçağı, TCG Anadolu sınıfındaki gemilerden iniş ve kalkış yapabilmesinin yanı sıra dikey kuyrukları sayesinde birçok savaş uçağının yapamadığı agresif manevra kabiliyetine de sahip olacak. 

baykar mius

Ses hızına yakın bir süratle hareket etmesi beklenen MİUS’un, bir sonraki prototiplerinde tam olarak ses ile aynı hızda sürate sahip olması bekleniyor. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, MİUS’un bir üst prototipinin 2023 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

baykar mius

Bayraktar’ın yapmış olduğu açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı; “MİUS’un katapult yardımı olmadan TCG Anadolu’dan kalkmasını hedefliyoruz. Yakalama kabloları ve kanca yardımıyla gemiye inebilecek. Farklı kabiliyete sahip MİUS’lar yapay zekayla donatılmış akıllı filo otonomisi sayesinde dost savaş uçaklarıyla görev yapabilecek. Hedefimiz 2023’te bir üst prototipimizin ilk uçuşunu gerçekleştirmek. Daha önce ifade ettiği SİHA’larımızın dünyada yakaladığı başarının anahtarı olan bir hususu tekrar vurgulamak isterim. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanıp dünyanın gittiği yerde lider olmaya çalışmalıyız”

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.