Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Bir Dönem PlayStation Kafelerin Vazgeçilmezi Olan Blur Benzeri 8 Çılgın Yarış Oyunu

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir Dönem PlayStation Kafelerin Vazgeçilmezi Olan Blur Benzeri 8 Çılgın Yarış Oyunu

Bir Dönem PlayStation Kafelerin Vazgeçilmezi Olan Blur Benzeri 8 Çılgın Yarış Oyunu

2010 yılında çıkan ve oyun dünyasında önemli bir yere sahip olan Blur, pek bir hikâyeye sahip olmasa da eğlenceli oynanışı ile bu açığı başarılı bir şekilde kapatıyor. İlk bakışta yarışları kazanarak rakiplerinizi yenmek ve kazandığınız yarışlarla “fan puanları” kazanmak kulağa oldukça sıradan gelse de Blur’un öne çıktığı nokta oynanış oluyor, çünkü Blur’da arabalar belirli silahlara ve özelliklere sahip olabiliyor.

Bahsettiğimiz bu özellikler ve silahlar, doğal olarak Blur’un oynanışını diğer yarış oyunlarından bir hayli farklı bir noktaya koyuyor. Her ne kadar mekânlar ve arabalar oldukça gerçekçi olsa da bu özellikler Blur’un oldukça gerçeküstü bir Arcade havası yakalamasını sağlıyor. Hazırsanız, gerçeği ve Arcade atmosferi başarılı bir şekilde birleştiren Blur benzeri oyunlara hep beraber yakından bir bakalım.

Blur benzeri aksiyonu yüksek yarış oyunları:

Split/Second Need for Speed: Most Wanted (2005) Burnout Paradise Forza Horizon 3 ONRUSH Need for Speed: Hot Pursuit TrackMania Turbo Redout

Blur’un gölgesinde kalsa da başarılı bir oyun: Split/Second

Platform: PC, PlayStation 3, Xbox 360 Tür: Yarış, Arcade Çıkış tarihi: 2010 Geliştirici: Black Rock Studio

Blur ile aynı sene piyasaya çıkan Split/Second, yüksek aksiyona sahip Arcade bir araba yarışı oyunu. Blur ile oldukça benzer özelliklere sahip olan Split/Second, her ne kadar kendi hayran kitlesini oluştursa da Blur ile aynı yıl çıkarak Blur’un gölgesinde kaldı ve bu açıdan bir talihsizlik yaşadı. Eğer Blur’un hiç bitmeyen aksiyonunu ve Arcade yarış hissini seviyorsanız, Split/Second size hemen hemen aynı deneyimi sunacaktır.

Listenin olmazsa olmazı: Need for Speed: Most Wanted (2005)

Platform: PC, PlayStation 2, Xbox 360, Xbox, Nintendo DS Tür: Yarış Çıkış tarihi: 2005 Geliştirici: EA Canada, EA Black Box

Blur’da sevdiğimiz gerçeğe yakın yarış mekânları ve geniş, gerçek lisanslı araba yelpazesi Need for Speed: Most Wanted’da da bulunuyor. Most Wanted’da ayrıca Blur’a ek olarak taş gibi bir hikâye de kendini gösteriyor. Her ne kadar Most Wanted, Blur gibi özel yetenekler üzerine dayalı bir oynanış sunmasa da özellikle polis görevleri sırasında oldukça başarılı aksiyon, çatışma ve Arcade atmosferi yaratmayı başarıyor. Ayrıca bu iki oyun rakipleri yenerek yükselme, rakipleri yenerek geliştirmeler açma ve yendiğiniz rakiplerin arabalarını alma konularında da benzerlik gösteriyor.

Arabalarla ‘çılgın attığımız’ bir diğer oyun: Burnout Paradise

Platform: PC, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch Tür: Yarış, Arcade Çıkış tarihi: 2008 Geliştirici: Criterion Games

Paradise City’nin en gözde yarışçısı olmaya çalıştığımız bu açık dünya yarış oyununda Blur benzeri esintiler sürekli olarak karşımıza çıkıyor. Hatta Blur’da Burnout Paradise esintileri görüyoruz desek daha doğru oluyor çünkü Burnout Paradise, Blur’un esinlendiği oyunlardan biri. Araba modifikasyonları ve modelleri ile tam bir Arcade oyunu olan Burnout Paradise, bol bol araba parçalayacağımız yarışlara da ev sahipliği yapıyor. Sadece araba parçalamaktan da ibaret olmayan Burnout Paradise, Need for Speed oyunları gibi birçok farklı yarış türü ve açık dünya etkinliği barındırıyor.

Gerçekçi yarış deneyimi için Forza Horizon 3:

Platform: PC, Xbox One Tür: Yarış Çıkış tarihi: 2016 Geliştirici: Playground Games

Forza Horizon 2’den bu yana harita ve oyun içeriği boyutunu ikiye katlayan Forza Horizon 3, Forza serisinin en büyük sıçrama yapan oyunlarından biri olarak önemli bir yere sahip. Kurgusal olarak Avustralya’ya benzeyen bir açık dünyada geçen Forza Horizon 3, devasa bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bu festival süresince farklı modlarda aksiyonu yüksek yarışlara katılıyoruz. Festivaldeki yarışları belirli görevleri yerine getirerek kazandıkça Blur’a benzer bir şekilde “hayranlar” kazanıyoruz. Kazandığımız bu hayranlar da bize daha fazla geliştirmenin ve içeriğin kapılarını açıyor.

Blur gibi ama değil de… Yine de gideri var: ONRUSH

Platform: Xbox One, PlayStation 4 Tür: Yarış, Arcade Çıkış tarihi: 2018 Geliştirici: Codemasters Evo

Arcade stilde araba yarış/dövüş oyunu olarak nitelendirilen ONRUSH, Blur’un o çok sevdiğimiz hemen hemen tüm özelliklerine sahip bir oyun. Blur’dan farklı olarak yalnız olmadığınız bu oyunda, 12 kişilik bir takımda yarışıyoruz. Bu 12 kişilik takımda ve oyunun genelinde bulunan araçların her birinin ise kendine has bir yeteneği bulunuyor. Araçların “ultisi” olarak nitelendirebileceğimiz bu yetenekler ise oyunda yaptığınız hareketler ve saf dışı bıraktığımız rakipler sayesinde kullanılabiliyor. Bu özel yeteneğin yanı sıra seçtiğiniz araç sınıfına göre de temel yetenekler bulunuyor.

Egzotik araçlar ile karşımıza çıkan Need for Speed: Hot Pursuit

Platform: PC, Xbox 360, PlayStation 3, Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch Tür: Yarış Çıkış tarihi: 2010 Geliştirici: Criterion Games

Need for Speed serisinin çok sevilen oyunlarından olan Need for Speed: Hot Pursuit, egzotik araçların ve yüksek aksiyonlu polis kovalamacalarının üzerine kurulu bir yarış oyunu. Listemizde bulunan bir diğer oyun Burnout Paradise’ın 4 katı büyüklüğünde bir açık dünyaya sahip olan Hot Pursuit, tıpkı Blur gibi ne tam Arcade ne de tam bir simülasyon. Kendine has oynanış mekaniklerine sahip olan Hot Pursuit; bizlere yarışçı olarak polisleri ve polis olarak da yarışçıları saf dışı bırakmaya çalıştığımız yüksek aksiyonlu bir oynanış sunuyor.

Yarış oyunu tutukunlarının favorilerinden TrackMania Turbo

Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One Tür: Yarış, Arcade Çıkış tarihi: 2016 Geliştirici: Nadeo

Eğer Blur’un en çok Arcade yarış yönünü seviyorsanız; TrackMania Turbo, Arcade yarış ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayacaktır. Sürekli atlamalı/zıplamalı hareketler yaparak mükemmel tur zamanına ulaşmaya çalıştığımız bu oyunda, yeteneklerimizi test edebileceğimiz 200’ün üzerinde akrobatik pist bulunuyor. Her ne kadar TrackMania Turbo klasik TrackMania severlerin pek hoşlanmadığı bir oyun olsa da Blur benzeri Arcade yarış oyunu arıyorsanız, mutlaka göz atmanız gereken bir oyun.

Ne yol var ne araba, uzaydayız: Redout

Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch Tür: Yarış, Arcade Çıkış tarihi: 2016 Geliştirici: 34BigThings srl

Temel olarak arabalar yerine yerçekimsiz ortamda uzay aracı benzeri mekikleri kullanarak yarıştığımız Redout, yüksek aksiyonu ve hiç azalmayan temposu ile Arcade yarışın hiç bitmeyen heyecanını bizlere sunmayı başarıyor. 2560 yılında geçen bu fütüristik oyunda, kullandığımız araçların yetenekleri bulunuyor ve ilerledikçe bu araçları kendi yarış stilimize göre modifiye edebiliyoruz. Çevrimiçi modu ve eğlenceli etkinlikleri bulunan Redout, VR desteğine de sahip.

Blur benzeri Arcade ve kendine has oynanış mekanikleri olan yarış oyunlarını sıraladığımız listemizin sonuna geldik. Listede bulunan her oyun aslında birbirinden çok farklı mekaniklere sahip olsa da tüm oyunlar Blur ile birkaç noktada birleşmeyi başarıyor. Sizler listede bulunan oyunlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Sevdiğiniz Blur benzeri diğer oyunları da bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

  sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.