Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Bir Meteor da İzmir – İstanbul Hattında Gökyüzünü Aydınlattı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir Meteor da İzmir - İstanbul Hattında Gökyüzünü Aydınlattı

Bir Meteor da İzmir - İstanbul Hattında Gökyüzünü Aydınlattı

Pek çok badireyle geçen 2020 yılı için pek çok kişi “Bir göktaşı düşmediği kaldı.” şakasını yapıyordu. Son iki gündür ülkemizin gökyüzü meteorlarla aydınlanıyor. Yine de bu meteorlar herhangi bir risk oluşturmuyor.

Dün özellikle Orta ve Doğu Karadeniz’de görülen meteorlardan sonra bugün de benzer bir durum batı kıyısındaki illerimizde yaşandı. İzmir-İstanbul hattı boyunca görülebilen bir meteor, birkaç saniyeliğine ışıklar saçarak gökyüzünde yolculuk yaptı.

Meteor yağmuru başlayacak

göktaşı

Her ne kadar bu görüntüler alışılmamış olsa da zaman zaman gezegenimizin bazı bölgelerinde meteor yağmurları gözükür. Bu yıl da pek çok meteor yağmuru gerçekleşecek. Önümüzdeki ayda Lyrids meteor yağmuru İstanbul için zirveye ulaşmış olacak.

Bu tür meteor yağmurlarında göktaşlarından ya da kuyruklu yıldızlardan gelen artıklar gezegenimizin atmosferine giriş yapıyor. Sürtünme ve yüksek hız nedeniyle çoğu yüzeye inemeyen bu taşlardan düşebilenleri bulanlar da sıklıkla incelenmesi için üniversitelere götürüyor.

Bu tür olaylar görülmeye devam edecek

göktaşı

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, daha önce yaptığı açıklamalarda meteor yağmurundan korkmamamız gerektiğini ve bu olayların da daha yeni başladığını ifade etmişti. Prof. Dr. Bektaş, “Meteor yağmurlarının bile takvimi var. Kuzey yarım kürede özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgede bu meteor yağmurlarının daha çok şov şeklinde görmek mümkün.” demişti.

Göktaşları özellikle ABD’de sık sık müzayedelerde alıcı buluyor. Fiyatları binlerce doları bulabilen meteor kalıntıları, bilim insanlarına da araştırmaları için önemli kaynak sağlıyor. Önümüzdeki aylarda da meteorlar sık sık gündem olacak gibi duruyor.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli