Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Çin Hükümeti ile Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma Arasındaki İpleri İyice Geren Yeni Gelişme

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çin Hükümeti ile Alibaba'nın Kurucusu Jack Ma Arasındaki İpleri İyice Geren Yeni Gelişme

Çin Hükümeti ile Alibaba'nın Kurucusu Jack Ma Arasındaki İpleri İyice Geren Yeni Gelişme

The Wall Street Journal’ın haberine göre Alibaba’nın kurucusu ve CEO’su Jack Ma’nın üzerine son günlerde yapılan baskı, şiddetini arttırmaya başladı. 2020’de 2 ay boyunca ortadan kaybolan Jack Ma, koronavirüs salgını bittikten sonra tekrar görüşeceklerini belirten bir video açıklamada bulunmuştu.

Özellikle Çin’deki piyasa düzenleyici kurumlar ve kamu bankalarını “zamanın gerisinde kalmakla” sık sık eleştiren Jack Ma’nın bu söylemleri nedeniyle hükümetle gerildiği belirtiliyor. Çin için ciddi bir iş istihdamı ve gelir kapısı oluşturan Jack Ma dünyanın en zengin adamları içinde gösteriliyor.

“Alibaba’yı medyadan çek ya da hisselerinin bir kısmını elinden çıkar”

Alibaba Jack MA

Artan baskının temel nedenlerinden en önemlisi China Morning Post ve Weibo. Weibo, Çin’in en büyük sosyal medya platformu. Bununla beraber Bilibili ve China Morning Post’la beraber oldukça büyük bir medya dominasyonu Alibaba’nın elinde. 24 Ekim 2020’de Ant Group’un 37 milyar dolarlık halka arzı Çin hükümeti tarafından durdurulmuştu. Hemen ardından Alibaba konusunda Çin’de geniş kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştı.

Alibaba’nın bu denli Çin baskında olma nedeni, Jack Ma’nın hükümete aykırı söylemleri olarak gösteriliyor. Kendisi bir girişimci olması dışında Çin hükümetinden bağımsız hareket eden nadir iş adamlarından biri olarak gösteriliyor. Diğer teknoloji firmalarının hükümetle beraber ciddi bilgi paylaşımı yaptığı biliniyor. Jack Ma elindeki firmaları satar mı yahut hisseleri paylaşır mı bilinmez ancak, kendisinin sonunda şirketlerini taşıma ihtimalleri göz önünde bulunduruluyor.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda belirtin.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli