Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Dünyanın En Zeki Ülkeleri Açıklandı: Türkiye’nin IQ Ortalaması da Belli Oldu

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın En Zeki Ülkeleri Açıklandı: Türkiye’nin IQ Ortalaması da Belli Oldu

Dünyanın En Zeki Ülkeleri Açıklandı: Türkiye’nin IQ Ortalaması da Belli Oldu

Küçük yaşlarda, işimize gelmeyen önermeler ve bilgilerle karşılaşınca cahilliğimiz ortaya çıkmasın diye ya da söylediğimiz bilgilerin havasını atarken karşımızdakine yönlendirdiğimiz “ayquun kaç senin” tepkimesi sayesinde hepimiz IQ hakkında haberdarız aslında.

Açılımı İntelligence Quotient, Türkçe anlamı ise zeka değeri ya da zeka katsayısı olan IQ, standardizasyonu yapılan zeka testlerinden alınan zeka puanıdır. İçerisinde mantık, hafıza, matematik becerisi, dil yeteneği, analitik düşünme kabiliyeti, bilgiyi işleme hızı gibi skorları bulundurur. Bireylerin olduğu gibi toplumların, ülkelerin de IQ dereceleri merak ediliyor.

Türkiye’nin IQ ortalaması: 90

IQ Harita

Pek çok farklı faktör yer aldığı için hangi ülkelerin, toplumların dünyanın en zekisi olduğunu belirlemek oldukça zordur. Örneğin; okur-yazar oranı en fazla olan ülke en zeki ülke midir? Faktörleri tek başına alıp bir belirginlik kazandırmak mümkün değilken, tüm faktörler eşliğinde bir standardizasyon oluşturulur ve bu doğrultuda ölçüm yapılır.

Açıklanan, dünyanın en zeki ülkelerinin arasında Hong Kong, Güney Kore, Tayvan, İtalya, Moğolistan gibi ülkeler yer alıyor.Türkiye’nin IQ ortalaması ise 90 olarak belirlendi. İşte en yüksek IQ’ya sahip ilk 10 ülke ve ortalamaları:

Hong Kong: 108 Singapur: 108 Güney Kore: 106 Çin: 105 Japonya: 105 Tayvan: 104 İtalya: 102 İsviçre: 101 Moğolistan: 101 İzlanda: 101 sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.