Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Dünya’nın Jeolojik ‘Nabız Atışı’ Keşfedildi: Son Atış 7 Milyon Yıl Önceydi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya'nın Jeolojik 'Nabız Atışı' Keşfedildi: Son Atış 7 Milyon Yıl Önceydi

Dünya'nın Jeolojik 'Nabız Atışı' Keşfedildi: Son Atış 7 Milyon Yıl Önceydi

Yegane yuvamız olan Dünya, 4,5 milyar yıllık tarihi boyunca pek çok büyük jeolojik aktiviteye ev sahipliği yaptı. Çoğu bilim insanı, jeolojik olayların zaman içinde rastgele bir şekilde gerçekleştiğini kabul ediyor olsa da yeni bir araştırma, Dünya’nın bir nabzının olduğunu ve jeolojik olayların belli bir döngü içinde gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

New York Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve Geoscience Frontiers dergisinde yayımlanan araştırma, geçtiğimiz 260 milyon yıl içinde gerçekleşen jeolojik olayları tarihlendirmeye odaklandı. Söz konusu çalışma sonucunda jeolojik olayların zaman çizelgesi üzerinde belli tarihlerde kümelendiği ve 27,5 milyon yılda 1 tepe noktaya ulaştığı ortaya çıktı.

jeolojik hareketlilik kümeleri

Radyo-izotop tarihleme tekniğini kullanan bilim insanları, son 260 milyon yılda gerçekleşen deniz ve kara yaşamındaki yokoluşlar, bazalt patlamaları, okyanuslarda oksijenin tükendiği olaylar, deniz seviyesindeki anormal dalgalanmalar, tektonik plakalardaki değişiklikler gibi 89 büyük jeolojik olayı göz önünde bulundurdu. Söz konusu olayların tarihlendirilmesi sonucunda ise yukarıdaki grafikte görmüş olduğunuz kümelenme gerçekleşti.

Grafikte de gördüğünüz gibi son 260 milyon yılda gerçekleşen ve bilim insanları tarafından tarihlendirilebilen jeolojik olaylar, 10 ana kümede toplanıyor. Bu kümelerden günümüze en yakın olanı 7 milyon yıl önce tepe noktaya ulaşmış durumda ki bu, Dünya’nın bir sonraki ‘nabız atışının’ 20 milyon yıl kadar sonra gerçekleşeceği anlamına geliyor.

Çalışmanın başyazarı olan New York Üniversitesi Biyoloji Bölümünden jeoloji profesörü Michael Rampino, söz konusu döngülerin kökeni ne olursa olsun bulgularının büyük ölçüde periyodik ve koordineli bir jeolojik hareketlilik olduğuna dair görüşleri desteklediğini ifade ediyor.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.