Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Elon Musk, Tesla’nın İnsansı Robotunu Tanıttı: Sahip Olacağı Tüm Özellikler Açıklandı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elon Musk, Tesla'nın İnsansı Robotunu Tanıttı: Sahip Olacağı Tüm Özellikler Açıklandı

Elon Musk, Tesla'nın İnsansı Robotunu Tanıttı: Sahip Olacağı Tüm Özellikler Açıklandı

‘Tesla Bot’ adı verilen bu robot “basit ve kendini tekrar eden sıkıcı ve sıradan işleri” yapacak. Örneğin mutfak alışverişi veya ev temizliği gibi görevleri yerine getirecek.

‘AI Günü’nde Tesla, kendi kendine sürüş sistemine güç sağlamak için AI teknolojisini geliştirmedeki ilerlemesi hakkında birçok ayrıntıyı paylaştı.

Musk, Tesla’yı “araçlarının çevrelerindeki dünyayı görme ve anlama ve bu bilgilere göre hareket etme” yeteneklerini göz önünde bulundurarak, dünyanın en büyük robot şirketi olarak tanımladı ve bir sonraki adımın insansı robotlar olmasının doğal olduğunu belirtti.

tesla bot

“Biz yapmazsak bunu başkası yapacak, o halde biz de yapmalıyız ve güvenli olduğundan emin olmalıyız” diyen Musk, yapay zeka korkularından bahsederek ‘Tesla Bot’ların kesinlikle tehditkar olmayacağını, bir insan kadar hızlı koşamayacağının ve bir insandan daha güçlü olmayacağının altını çizdi. Musk, “Tesla Bot’tan rahatlıkla kaçabilirsiniz” diye ekledi.

Tesla Bot sunumu sırasında açıklanan robotun temel özellikleri şunlar:

tesla bot özellikleri

Boy: 1,72 Kilo: 56 En yüksek hız: 8 km/saat

Arabalardakine çok benzer bir sensör grubundan veri alacak olan FSD bilgisayarı da dahil olmak üzere bugün Tesla araçlarında bulunan birçok teknolojiyi paylaşacak. Bu cephede, Tesla insansı robotlar konusunda uzmanlaşmış tanınmış robotist Dennis Hong ile çalışıyor.

Uzun vadeli vizyonun “insan emeği ağırlıklı görevlerin çoğunu değiştirmek, ‘evrensel temel gelir’ merkezli bir sistemin hayata geçirilmesi” olduğunu belirten Musk, Tesla Bot’un bu vizyonun önemli bir parçası olduğunu belirtti:

tesla bot elon musk

Evrensel temel gelir her insana çalışsa da çalışmasa da asgari standartlarda hayatını sürdürebilecek kadar bir ödeme yapılması anlamına geliyor. Şirket 2022’de bir prototip hazırlamayı planlanıyor.

Tesla Bot’un detaylarını aşağıdaki videoda görebilirsiniz:

Kaynaklar: Euronews, The Verge

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli