Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

En İyi Instagram Profil Fotoğrafı İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En İyi Instagram Profil Fotoğrafı İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

En İyi Instagram Profil Fotoğrafı İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dünya çapında 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Instagram sosyal medya platformunda bir hesaba sahip olmayan kişilerin sayısı giderek azalıyor. Bu platformda iyi bir kullanıcı adı ve iyi bir profil fotoğrafı olmazsa olmazlardan. Peki, iyi bir Instagram profil fotoğrafı nasıl seçilir? Kendinizi bu platformda öne çıkaracak bir Instagram profil fotoğrafı için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

İyi bir Instagram profil fotoğrafı için ihtiyacınız olan tek şey kaliteli bir görsel değil. Bu noktada bazı tercihler yapmalı ve sizi takip etsin ya da etmesin herkesin görebileceği bu profil resmini seçerken dikkatli olmalısınız. Sonuç olarak profil fotoğrafınız sizin hakkınızda ilk intibayı uyandıran noktadır. Gelin sosyal medya dünyasında öne çıkmanızı sağlayacak iyi bir Instagram profil fotoğrafı için neler yapmanız gerektiğine yakından bakalım.

İyi bir Instagram profil fotoğrafı için dikkat etmeniz gerekenler:

Logo mu, kişisel fotoğraf mı karar verin. Instagram profil fotoğrafı merkezini iyi belirleyin. Yüklemeden önce gerekirse kırpma yapın. Seçeceğiniz görselin aydınlatmasına dikkat edin. Zamansız görseller tercih edin. Kendinizi ve mesleğinizi öne çıkarın. Boydan Instagram profil fotoğrafı kullanmayın. Alternatif seçenekleriniz olsun.

Logo mu, kişisel fotoğraf mı karar verin:

Instagram profil fotoğrafı

Evet, bireysel hesaplar da bu sorunun yanıtına karar vermelidir. Çünkü günümüzde hepimiz farklı etki alanları olan birer markaya dönüştük. Kendinize ya da isminize özel basit bir logoyu kolayca tasarlayabilirsiniz. Bu noktada karar vermeniz gereken ise Instagram kullanıcıları sizin logonuzu mu yoksa yüzünüzü mü tanısın. Bu basit kararı verdikten sonra diğer adımlarını buna göre çok daha kolay şekillendirebilirsiniz.

Instagram profil fotoğrafı merkezini iyi belirleyin:

Instagram profil fotoğrafı

Artık alıştığımız üzere Instagram profil fotoğrafı kare değil, yuvarlak bir biçim sunuyor. Hoş bir görüntü sunan bu yuvarlak tasarım, kullanıcıları bazen zor durumda bırakabiliyor çünkü normal bir paylaşımda detayları belli olan bir görsel, profil resmi olarak kullanıldığı zaman bu detayları kaybedebiliyor. Instagram profil fotoğrafı yapacağınız görseldeki ana nesnenin tam ortada bulunduğundan emin olun ya da en azından üzerinde düzenleme yapabileceğiniz bir görsel seçmeye çalışın. 

Yüklemeden önce gerekirse kırpma yapın:

Instagram profil fotoğrafı

Diyorsanız, harika bir fotoğrafım var ama ana nesne olan ben ortada değilim, o zaman biraz kırpma yapmanın kimseye zararı olmaz. Instagram profil fotoğrafı 200 x 200, en fazla 500 x 500 ölçülerinde kare görsellerden seçilmelidir. Bu ölçüyü dikkate alarak görsellerinizde dilediğiniz gibi kırpma işlemi yapabilirsiniz. Uygulama mağazalarında ücretsiz olarak sunulan, yalnızca bu amaca hizmet eden üçüncü taraf mobil uygulamalardan birini de kullanabilirsiniz. 

Seçeceğiniz görselin aydınlatmasına dikkat edin:

Instagram profil fotoğrafı

Bir fotoğrafa akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar ekranı üzerinden baktığımız zaman ekran aydınlatması bazen yanıltıcı olabilir. Özellikle profesyonel bir hesap için Instagram profil fotoğrafı seçiyorsanız binlerce farklı ekranda bu görselin nasıl görüneceğini düşünmelisiniz. Fotoğrafın kalitesini düşürmeden parlaklık seviyesini biraz arttırmak bu tür sorunları ortadan kaldıracak ve çok daha iyi bir Instagram profil fotoğrafı kullanmanızı sağlayacaktır.

Zamansız görseller tercih edin:

Instagram profil fotoğrafı

Tabi ki yaşınız ilerledikçe farklı görselleri Instagram profil fotoğrafı olarak kullanabilirsiniz. Başlıkta bahsedilen zamansız kavramı, kısa dönem değişikliklerini ifade ediyor. Örneğin; yaz aylarında sahilde çekilmiş bir fotoğraf dikkat çekerken, kış aylarında karlar altında çekilmiş bir fotoğraf dikkat çekecektir. Ancak Instagram profil fotoğrafı sizi siz yapan bir detay olduğu için bu tür dönemsel değişiklikler yerine, her zaman sizi yansıtacağından emin olduğunuz bir görsel seçmeniz çok daha önemli.

Kendinizi ve mesleğinizi öne çıkarın:

Instagram profil fotoğrafı

Hem bireysel hem de profesyonel Instagram kullanıcılarının bu noktaya dikkat etmeleri gerekiyor. Diğer Instagram kullanıcılarının sizi ilk tanıdığı yer olan profil fotoğrafınızda gerçekten sizi ve mesleğinizi yansıtan bir görsel kullanmanız son derece önemli. Özellikle profesyonel kullanıcı hesapları bu noktada son derece dikkatli olmak zorundadırlar. Öylesine seçilmiş bir Instagram profil fotoğrafı güzel bile olsa sizi yansıtmıyorsa işlevsizdir. 

Boydan Instagram profil fotoğrafı kullanmayın:

Instagram profil fotoğrafı

Biliyoruz, boydan fotoğraflar daha çekici, daha güzel, daha karizmatik ama Instagram profil fotoğrafı olarak kullanılmaz. Yukarıda bahsettik, Instagram profil fotoğrafı alanı gerçekten çok küçük. Boydan çekilmiş bir fotoğrafı buraya sığdırmaya çalışmak nereden baksan tutarsızlık. Zaten ne olduğu bile kolay anlaşılmaz. Bu nedenle böyle farklı şeyler denemeye çalışmayın ve boyunuzu posunu gizlese de yine de daha yakından çekilmiş bir fotoğrafınızı kullanmaya çalışın.

Alternatif seçenekleriniz olsun:

Instagram profil fotoğrafı

Burada anlatılan önemli noktaları dikkate alarak kendinize harika bir Instagram profil fotoğrafı seçtiniz diyelim. Ancak insanız, sıkılabiliriz ya da modumuz bir süre o profil resmi için uygun olmayabilir. Bu noktada Instagram profil fotoğrafı olarak kullanabileceğiniz farklı görselleri yedekte bulundurmak kurtarıcı bir seçenek olacaktır. Yaklaşık 5 tane bu kriterlere uygun profil fotoğrafı belirleyerek her zaman sizi yansıtan bir Instagram profil fotoğrafı kullanabilirsiniz. 

Instagram profil fotoğrafı nasıl değiştirilir?

Adım #1: Instagram mobil uygulamasını açın. Adım #2: Profil sayfanızı açın. Adım #3: Profili Düzenle seçeneğine dokunun. Adım #4: Profil Fotoğrafını Değiştir yazısına dokunun. Adım #5: Hangi görseli kullanmak istediğinizi seçin. Adım #6: Bitti yazısına dokunun. Adım #7: İşlem tamam.

Instagram profil fotoğrafı

Anlattığımız kriterlere uygun bir Instagram profil fotoğrafı seçtikten sonra yukarıdaki adımları izleyerek kolayca profil fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz. Instagram profil fotoğrafı değiştirme işlemi sırasında görsel üzerinde herhangi bir düzenleme yapamayacağınız için yapmak istediğiniz tüm düzenlemeleri fotoğrafı değiştirmeden önce gerçekleştirmelisiniz. 

İster bireysel, ister profesyonel olun; Instagram profil fotoğrafı seçerken bu noktalarda dikkatli olun. Çünkü artık günümüzde sosyal medya hesapları bizi yansıtan en önemli alanlardır. Kendimizi diğer kullanıcılara en iyi şekilde göstermek için de bazı önemli noktalara dikkat etsek hiç de fena olmaz. 

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.