Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

En Olmadık Yerlerde Başlayan Hıçkırık Nasıl Geçer? En Etkili Hıçkırık Geçirme Yöntemleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En Olmadık Yerlerde Başlayan Hıçkırık Nasıl Geçer? En Etkili Hıçkırık Geçirme Yöntemleri

En Olmadık Yerlerde Başlayan Hıçkırık Nasıl Geçer? En Etkili Hıçkırık Geçirme Yöntemleri

Hıck, hıck, hıck… Ortada hiçbir şey yokken bir anda hatta çoğu zaman oldukça keyifli olduğunuz bir anda hıçkırık başlar ve dakikalar hatta saatler boyunca devam eder. Etrafınızda herkes hıçkırık nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak bir dolu şey söyleyecektir. Her birini denerseniz ancak bu hıçkırık nasıl geçer bir türlü çözemeden bir bakmışsınız bitmiş ve olan hıçkıra hıçkıra kaybettiğiniz zamana olmuş.

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki hıçkırık bir hastalık değil. Bazı hastalıklarda hıçkırık daha çok görülmekle beraber herhangi bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilmiyor. Her yaştan insanı hıçkırık tutabiliyor ve bu nedenle en popüler soru hıçkırık nasıl geçer? Hıçkırık nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak uygulayabileceğiniz yöntemleri ve bir daha yaşanmasın diye hıçkırığın nedenlerini anlattık.

Hıçkırık nedir?

hıçkırık nedir

Hıçkırık, diyaframda yaşanan kasılmalar ile birlikte her nefes alışımızda ortaya çıkan garip ses olayıdır. Diyafram kasıldığı sırada nefes alırken ses telleri kapanır ve ortaya genel olarak ‘hıck’ efekti ile anlatılan o ses çıkar. Diyafram kasılmalarının yani hıçkırığın oluşmasının pek çok farklı nedeni vardır.

Hıçkırık neden olur?

Hava yutmaya neden olacak kadar hızlı yemek yemek. Mideyi şişirecek kadar çok yemek yemek. Gazlı, asitli içecekler içmek. Mideyi rahatsız edecek baharatlı yiyecekler yemek. Çok stresli olmak. Duygusal anlamda heyecanlı olmak. Yoğun alkol tüketimi. Hızlı sıcaklık değişimlerine maruz kalmak.

hıçkırık neden olur

Hıçkırık nedenleri genel olarak mideyi, mideden de diyaframı etkileyen olaylardan oluşuyor. Sağlıklı bir mide ve sağlıklı bir diyafram ile kolay kolay hıçkırmazsınız. Ancak yaşanan bazı duygusal olaylar midenizi, sıcaklık değişimi gibi dış etken kaynaklı olaylar da diyaframınızı etkileyebilir. Yani hıçkırık kaçınılmazdır. Neyse ki geçmesi için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. 

Hıçkırık nasıl geçer?

Nefes alıştırması yapın. Dizlerinize sarılın. Dilinizi çekin. Diyaframınıza masaj yapın. Avucunuza masaj yapın. Farklı şekillerde su içmeyi deneyin. Boynunuza masaj yapın. Öğürme refleksinizi harekete geçirin. Şekerli gıdalar tüketin. Dikkatinizi dağıtın.

hıçkırık nasıl geçer

Yöntemlerin pek çoğunun garip göründüğünün farkındayız ancak hepsinin altında yatan bilimsel neden, boğaz sinirlerini ve kaslarını uyarmak ya da diyafram kasılmasının önüne geçmektir. Bu yöntemler, insanların yüzyıllar boyunca hıçkırıkla mücadele sırasında keşfettikleri yöntemlerdir.

Nefes alıştırması yapın:

nefes alıştırması

İçinizden beşe kadar sayarak nefes alın, beşe kadar sayarak tutun ve beşe kadar sayarak nefesi bırakın. İçinize çekebildiğiniz kadar derin bir nefes çekin ve tutun. 10 ile 20 saniye arası bir süre boyunca nefesinizi tuttuktan sonra yavaş yavaş bırakın. Bir kese kağıdını ağzına dayayın ve nefes alıp verin. Asla plastik poşet kullanmayın, zehirlenirsiniz. Normal bir nefes alın. Ağzınızı ve burnunuzu kapatarak nefes vermeye çalışın. Valsalva manevrası denilen bu yöntem ilginç ama etkili.

Dizlerinize sarılın:

dize sarılma

Duygusal müzik kliplerinde gördüğümüz genç kızın küvette ağlarken dizlerine sarıldığı sahneyi hatırlıyorsunuzdur. İşte tam olarak bunu yapmanız gerekiyor. Dizlerinize sarılın ve bir süre sakin bir şekilde nefes alıp vererek öylece durun. Eğer bu hareket sizi daha da geriyorsa yapmayın.

Dilinizi çekin:

dil çekme

Diliniz yalnızca ağzınızın içindeki küçük parçadan oluşmuyor. Boğaza hatta daha derine iniyor. Bu nedenle hıçkırık sırasında dilinizi tutup biraz çekmek, boğazınızdaki tüm sinirleri ve kasları uyaracaktır. Uyarılma sonucu ise hıçkırık geçecektir. Çekme işlemini birkaç defa yapabilirsiniz.

Diyaframınıza masaj yapın:

diyafram

Hıçkırığın nedeni diyafram kasılması olduğu için amaç, bir şekilde o bölgeyi rahatlatmaktır. Diyafram hemen göğsünüzün altında, midenizin üstünde bulunan yumuşak bir alandır. Bu bölgeye fazla bastırmadan masaj yapmayı deneyin. Eğer hafif masaj işe yaramıyorsa anlık olarak elinizi bastırıp çekmeyi deneyin ama yine de çok bastırmayın.

Avucunuza masaj yapın:

avuç masajı

Tam olarak neden işe yarar olduğu bilinmiyor ancak bir elinizle diğer elinizin avuç içine masaj yapmak, hıçkırığı geçirme konusunda oldukça etkili bir yöntem. Büyük ihtimalle avuç masajı sırasında tüm vücutla beraber diyafram da gevşediği için işe yarıyordur. 

Farklı şekillerde su içmeyi deneyin:

su içme

Çok soğuk, buzlu bir suyu yudum yudum içerek boğaz sinirlerinizi uyarın. Elinizle bardağı alışık olmadığınız bir şekilde tutun ve çenenizi rahatsız edecek şekilde suyu için. Normal bir nefes alın ve nefesinizi bırakmadan yudum yudum ılık su için. Bardağın üstünü bir bezle örtün ve çenenizi zorlayarak o suyu içmeyi deneyin. Ufak bir buz küpünü ağzınıza atarak yavaşça tüketin. Çok soğuk, buzlu su ile 30 saniye gargara yapın. Limonlu su için ya da direkt olarak limonu tüketin.

Boynunuza masaj yapın:

boyun masajı

Boynunuzda bulunan kaslar ve sinirler gergin olduğu zaman vücudunuzun herhangi bir noktasında beklenmedik ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Bunlara diyafram kasılması da dahil. Boynunuza yapacağınız hafif bir masaj tüm vücudunuz ile birlikte diyaframınızı da rahatlatacak ve hıçkırığın önüne geçecektir.

Öğürme refleksinizi harekete geçirin:

öğürme refleski

Pek hoş olmayan bir durum olsa da öğürme refleksini harekete geçirmek, hıçkırık nasıl geçer sorusunun yanıtı için uygulanacak en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Parmağınızla olmasa bile bir pamuk ya da bir peçete ile boğazınızı gıdıklayarak öğürme refleksinizi harekete geçirebilir ve boğaz kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Şekerli gıdalar tüketin:

bal

Kaşık kaşık şeker yemeyin elbette. Ancak hıçkırık sırasında ağzınıza bir kaşık bal, fıstık ezmesi ya da çikolata kreması koyarak yavaşça yemek hıçkırığı geçirecektir. Bir tutam toz şeker ya da bir damla sirke de benzer bir etki yapacaktır ancak bu noktada miktara dikkat etmeniz gerekiyor. Hıçkırık geçsin derken midenize zarar vermeyin.

Dikkatinizi dağıtın:

mobil oyun

Hıçkırığın temel nedeni diyafram kasılması olsa da pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi psikolojik nedenleri de vardır. Bu nedenle hıçkırığınıza odaklanmak yerine, yukarıdaki hiçbir yöntemi uygulayamadığınız durumlarda dikkatinizi dağıtmayı deneyin. Oyun oynamak, kitap okumak, yürüyüş yapmak, el becerisi gerektiren işlerle uğraşmak dikkatinizi dağıtacaktır. 

Hıçkırık nasıl geçer, neden olur gibi merak edilen soruları yanıtladık ve dikkat etmeniz gereken noktaları anlattık. Hıçkırığa neden olacak durumlardan kaçınmaya çalışarak hayatınız boyunca olabildiğince az hıçkırabilirsiniz. Ancak unutmayın, her canlı bir gün hıçkıracaktır. 

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli