Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

FBI Muhbiri, WikiLeaks Kurucusuna Yönelik Suçlamaları Kendisinin Uydurduğunu İtiraf Etti

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

FBI Muhbiri, WikiLeaks Kurucusuna Yönelik Suçlamaları Kendisinin Uydurduğunu İtiraf Etti

FBI Muhbiri, WikiLeaks Kurucusuna Yönelik Suçlamaları Kendisinin Uydurduğunu İtiraf Etti

WikiLeaks kurucusu Julian Assange, platforma sızdırılan önemli bilgiler nedeniyle son yıllarda bir türlü rahata kavuşamayan bir isim olmuştu. ABD başta olmak üzere birçok ülkenin hükümetleriyle başı derde giren Assange’a onlarca suçlama yöneltildi. Şu anda hapiste olan kurucu hakkında yapılan suçlamalardan birinin ise yakın zamanda sahte olduğu ortaya çıktı.

WikiLeaks’in eski çalışanlarından olmakla beraber aynı zamanda bir FBI muhbiri olan Sigurdur Ingi Thordarson, Julian Assange’a yönelik bir suçlamanın yalan olduğunu itiraf etti. Thordarson, Assange’ın kendisine bilgisayarlara sızma ve İzlanda’yı hackleme emri verdiği iddiasını kendisinin uydurduğunu belirtti.

“Bu, Assange’a karşı açılan davanın sonudur”

julian assange

2 yıl önce İngiltere’de yakalanan ve şu anda Londra’daki hapsi devam eden Julian Assange’ın Washington’a iade edilmesi talebi, mahkeme kararınca reddedildi. Kararın ardından WikiLeaks’in eski gönüllü çalışanı, aynı zamanda da Federal Soruşturma Bürosu (FBI) muhbiri olan Sigurdur Ingi Thordarson, suçlamaların yalan olduğuna dair ifşaatte bulundu.

Thordarson, Assange’a yapılan suçlamaların bulunduğu iddianamedeki bilgilerin büyük bir kısmının kendi uydurması olduğunu itiraf etti. Eski ABD’li istihbarat analisti Edward Snowden, yapılan itiraftan sonra paylaştığı tweet’te “Bu, Assange’a karşı açılan davanın sonudur” açıklamasında bulundu. Snowden, 2013 yılında ABD’nin birçok dünya lideri de dahil olmak üzere küresel çapta büyük bir kitleyi yasadışı yollarla dinlediğini açığa çıkarmış, daha sonra Rusya’ya sığınmıştı.

175 yıl hapis cezası alabilir

julian assange

İzlandalı Sigurdur Thordarson, İzlanda gazetesi Stundin’e konuyla ilgili açıklamalarda bulunduktan sonra gazete şunları yazdı: “Şimdi Thordarson itiraf ediyor ki, Assange hiçbir zaman ondan İzlanda milletvekillerini hacklemesini ya da telefon kayıtlarına ulaşmasını istememiş. Yeni iddiası şu ki, milletvekillerinin görüşmelerini kaydettiği ve bunları Assange’la paylaşmak istediğini söyleyen üçüncü bir taraftan içinde ne olduğunu bilmediği dosyalar almış, dosyaların içeriklerini ve üçüncü tarafın ima ettiği gibi ses kayıtları içerip içermediğini hiçbir zaman kontrol etmemiş.”

Henüz Londra’da olan 49 yaşındaki Assange, yakın zamanda Washington’a iade edilebilir. ABD Adalet Bakanlığı’nın Soğuk Savaş döneminden kalma Casusluk Yasası ve siber saldırı üzerine hazırladığı iddianemedeki suçlamalar doğrulanırsa, WikiLeaks kurucusu yüksek güvenlikli bir hapishanede 175 yıl hapse çarptırılabilir.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.