Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Freelance Çalışanların İşlerini Kolaylaştırıp Verimli Olmalarını Sağlayacak 16 Uygulama

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Freelance Çalışanların İşlerini Kolaylaştırıp Verimli Olmalarını Sağlayacak 16 Uygulama

Freelance Çalışanların İşlerini Kolaylaştırıp Verimli Olmalarını Sağlayacak 16 Uygulama

Dünya değiştikçe insanın üretim şekilleri de değişiyor. Avcı toplayıcılıktan çiftçiliğe geçen insanlık, zaman içerisinde çeşitli zanaatler de geliştirdi. Bu dönüşümün son halkası olarak da pek çok kişi artık kariyerini freelancerlık üzerine kuruyor.

Freelancer olmak, herhangi bir kurumdan ya da kuruluştan bağımsız olarak çalışmayı anlatır. Aslında Türkçe’de kullandığımız serbest meslek sözcüğü bir noktada freelancer sözcüğünü de karşılar. Bu şekilde bir kariyer yolu seçenler düzenlerini kendi belirler. İşverenleri değil müşterileri vardır. İşin hem muhasebecisi, hem patronu, hem çalışanı, hem organizatörü olmaları gerekir. Bazı uygulamalar serbest çalışanların adeta can yoldaşı olur, bu iş yükünü hafifleterek zamanın onlara kalmasını sağlar.

Freelance çalışmaya başlayabilir miyim? Freelancer nasıl olunur?

freelancer

Freelancer olmak için aslında bir ön şart yoktur. Sahip olduğunuz herhangi bir yeteneği kullanarak serbest işler edinebilirsiniz. Süpermarketlerde bile panolara freelancer ilanları asabilirsiniz. Yine de bu işin esas membağı hiç şüphe yok ki internet. İnternette uzaktan çalışarak yazılım geliştirebilir, metin yazabilir, çeviri yapabilir ya da grafik tasarım gibi sanatlardaki meziyetlerinizi kullanabilirsiniz. 

Daha küresel ölçekte işler arayanlar için hemen her alanda hizmet satabilecekleri freelancer.com, üst düzey freelancerların girebildiği Toptal, herkesin dükkan açabildiği Guru ve kompleks projelerin tamamlanabildiği, uzun süreli çalışmalar için ideal olan UpWork gibi alternatifler bulunuyor. Yabancı dil bilmiyor ya da yurt dışından ödeme alamıyorsanız da yazarak kazanabildiğiniz içerik bulutu, her türlü yeteneğinizi değerlendirebildiğiniz bionluk, gündelik işleri yapmak için müşteriler bulabildiğiniz armut.com gibi yerli alternatifler bulunuyor.

Özellikle pandemi döneminde pek çok kişinin ek gelir üretmek ya da doğrudan ana geçim kaynağı haline getirmek istediği freelancerlık için en iyi (duruma göre de en kötü) referans genellikle en son yapılan iştir. Haliyle verimliliği arttırmak ve iş performansını geliştirmek için kullanılabilecek uygulamaları bilmekte de fayda var.

Genel Uygulamalar

genel uygulamalar

Evernote

Uygulamanın amacı: Yazı, ses veya görüntü ile not tutmaya yarayan, yarı ajanda yarı not defteri bir uygulama Türkçe dil desteği: Var

Evernote ile ister yazı, ister video ya da fotoğraf, ister ses dosyası şeklinde not alabiliyor, cihazlarımız arasında notları aktarabiliyor, işimizi görebilecek notlar ekleyebiliyoruz. Uygulama ücretsiz olsa da daha fazla cihazdan erişim ve daha geniş depolama alanı için Premium versiyonunu da alabiliyoruz. 

EvernoteİNDİR EvernoteİNDİR

Para Yönetimi

Para Yönetimi

Uygulamanın amacı: Hesap tutmayı kolaylaştırmak, muhasebe kontrolü sağlamak Türkçe Dil Desteği: Var

Biraz karışık gözüken bir uygulama olsa da alışınca vazgeçmesi zor olan Para Yönetimi, tüm alacak verecek hesaplarınızı yapmanızı, gelir ve giderlerinizi grafikler halinde görmenizi ve istatistiklere dökmenizi sağlar. Ücretli sürümünde reklam yoktur ve ücretsiz sürümde 10 olarak belirlenmiş varlık sayısı limitiniz sınırsız hale gelir. 

Para YönetimiİNDİR Para YönetimiİNDİR

Clockify

clockify

Uygulamanın amacı: İşe harcadığınız zamanı ve zamanı ne kadar verimli kullandığınızı ölçmek. Türkçe Dil Desteği: Yok

Özellikle saat bazında anlaşma yapan biriyseniz ne kadar sürede ne kadar iş yaptığınızı, toplam çalışma sürenizi ve saatlik ücretinize bağlı olarak müşterinize ne kadar fatura kesmeniz gerektiğini bu uygulama ile görebiliyorsunuz. 

ClockifyİNDİR ClockifyİNDİR

Trello

Uygulamanın amacı: Çalışma grupları kurmak, çalışmaları yönetmek Türkçe Dil Desteği: Var

Tek başınıza ya da gruplarla kullanabileceğiniz Trello ile ortak çalışma grupları oluşturabilir, not kartları ile iletişim kurabilir ve projelerinizin akışını planlayabilirsiniz. 

TrelloİNDİR TrelloİNDİR

Monday

Uygulamanın amacı: İş akışını kontrol etmek, iş bölümü ve iş kontrolü sağlamak Türkçe Dil Desteği: Var

Monday, ister tek başınıza ister bir ekiple olsun yaptığınız çalışmaları yönlendirebilmeniz için geliştirilmiş bir uygulamadır. Normalde hem oluşturması hem takibi oldukça zor olan iş akış şemalarını oluşturmak ve kontrol etmek bu uygulamayla çok daha basit hale gelmektedir.

MondayİNDİR MondayİNDİR

Grammarly

Uygulamanın Amacı: Yazım becerisini geliştirme, dil bilgisi kontrolü yapma Türkçe Dil Desteği: Var

Grammarly, yazılarınızı kontrol ederek yazım yanlışı yaptığınızda ya da anlatımı bozduğunuzda uyarılarda bulunur. İyi bir freelancer için iyi ve doğru bir teklif yazmak büyük önem taşıdığından her freelancer için önemlidir.

GrammarlyİNDİR GrammarlyİNDİR

Tasarımcılar İçin

tasarımcı

Unsplash

Uygulamanın Amacı: Ücretsiz stok görsel bulabilmek Türkçe Dil Desteği: Yok

Unsplash, pek çok içerik üreticisinin ortak derdi olan ücretsiz stok görsel bulma sorununu ortadan kaldırmayı amaçlayan bir uygulamadır. Binlerce fotoğrafçının görselleri bu uygulamada yer alıyor.

UnsplashİNDİR UnsplashİNDİR

InVision

Uygulamanın Amacı: Dijital ürün tasarımı yapmaya yardımcı olmak Türkçe Dil Desteği: Yok

Neredeyse her firmanın ve 5 milyondan fazla kullanıcının tercih ettiği bu uygulama ile hemen her yerde dijital tasarım yapmak, ürün prototipleri oluşturmak ve çalışmalar gerçekleştirmek mümlün oluyor.

InVisionİNDİR InVisionİNDİR

Yazarlar İçin

yazar

SEO Check

Uygulamanın Amacı: Metin içeriklerinin SEO uyumluluğunu arttırmak Türkçe Dil Desteği: Yok

Metin bazlı içeriklerin ve özellikle blogların en ideal şekilde çalışabilmesi için gerekli olan arama motoru optimizasyonuna yardımcı olan bir araçtır. 

SEO CheckİNDİR SEO CheckİNDİR

Office Docs

Uygulamanın Amacı: MS Office dosyalarını mobilde kullanabilmek Türkçe Dil Desteği: Var

Office Docs ile Microsoft Word, Excel, PowerPoint gibi uygulamaların dosyalarını mobil cihazlarda açabiliyor, düzenleyebiliyor veya sıfırdan oluşturabiliyoruz.

MS OfficeİNDİR Office DocsİNDİR

Google Dokümanlar

Uygulamanın Amacı: Çevrimiçi olarak ofis uygulamaları kullanabilmek Türkçe Dil Desteği: Var

Office Docs’un Google versiyonu diyebileceğimiz bu uygulama ile ofis programlarının benzeri uygulamalar kullanabiliyoruz. 

Google DökümanlarİNDİR Google DökümanlarİNDİR

Programcılar için

programmer

Code Editor

Uygulamanın Amacı: Kodlama editörü Türkçe Dil Desteği: Yok

Bu sevimli uygulama özellikle küçük projeler için idealdir. 110’dan fazla dilde kodlama yapmayı sağlayan metin editörü, gerektiğinde kodlamaya yardımcı da olacak özelliklere sahip.

Code EditorİNDİR Code EditorİNDİR

CodeBoard Keyboard for Coding

codeboard

Uygulamanın Amacı: Daha kolay kodlama yapmayı sağlamak

Türkçe Dil Desteği: Yok/Var

Bu uygulama ile birlikte bir Q klavyedeki bütün tuşlara ve karakterlere çok daha hızlı, çok daha kolay bir şekilde erişebiliyoruz. Ayrıca eksik karakterler de tamamlanmış oluyor.

CodeBoardİNDİR

Fotoğrafçılar için

fotoğrafçı

iCamera

iCamera

Uygulamanın Amacı: Daha iyi fotoğraf çekmek. Türkçe Dil Desteği: Yok

Bu uygulama basit bir arayüze sahip. Akıllı telefonların kendi fotoğraf çekme uygulamalarından daha iyi sonuçlar verdiğini öne süren bir uygulama. iOS cihazlarda kullanılıyor.

iCamera – Best Selfie & Panorama Camera HDİNDİR iCameraİNDİR

Photofox

Uygulamanın Amacı: Daha doğal fotoğrafçılık yapmak Türkçe Dil Desteği: Yok

Bu uygulama ile RAW formatında fotoğraflar çekebiliyor, gerçek filmlerle yapılan çekimlerin havasını dijitalde yakalayabiliyor ve çektiğimiz görüntüleri düzenleyebiliyoruz.

PhotofoxİNDİR PhotofoxİNDİR

Flickr

flickr

Uygulamanın Amacı: Görsel bulmak, aramak Türkçe Dil Desteği: Var

Bu uygulama ile ama ücretsiz ama ücretli görseller bulmak mümkün oluyor. Bu görsellerin yüksek çözünürlüğe sahip olduğunu da belirtelim.

FlickrİNDİR FlickrİNDİR sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.