Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Google’ın ‘Dünyanın En Saçma Binası’ Olarak Gösterdiği Kahramanmaraş’taki Bina Yıkılacak

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google’ın ‘Dünyanın En Saçma Binası’ Olarak Gösterdiği Kahramanmaraş’taki Bina Yıkılacak

Google’ın ‘Dünyanın En Saçma Binası’ Olarak Gösterdiği Kahramanmaraş’taki Bina Yıkılacak

Kahramanmaraş’ta bulunup sıradışı tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken ‘dünyanın en saçma binası’nın yıkımına karar verildi. İlginç şekli ve renk seçimleriyle 25 yıldır ayakta olan ‘Özel İdare İş Merkezi’, Kurban Bayramı’nda şehrin silüetinden silinecek.

Google’da ‘dünyanın en saçma binası’ araması yapıldığında çıkan ilk sonuçlardan biri olan binanın yıkımına temmuz ayında başlanacak. Açılan alanda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı ‘Şehir Meydanı‘ projesinin çalışmaları başlayacak.

Yerine şehir meydanı yapılacak:

dünyanın en saçma binası

1996 yılında inşa edilen Özel İdare İş Merkezi, yıllar içinde Kahramanmaraş’ın simgelerinden biri haline geldi. Şehrin merkezi bir bölgesinde yer alan bina; kırmızı, sarı ve mavi renklerindeki dış cephesi ve ilginç şekliyle sadece şehir halkının değil, internet aleminin de ilgisini topladı. Google’da ‘dünyanın en saçma binası’ araması yapıldığında ilk sayfada görebileceğiniz, bir oyuncak şirketine aitmiş gibi görünen binanın yakın zamanda yıkımına karar verildi.

Yıkılan binanın boş bırakacağı araziye büyük bir meydan inşa etme kararı alındı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Özel İdare İş Merkezi’nin fonksiyonel olmadığını ve şehir silüetine uymadığını ifade etti. Binadaki iş yerlerine Kurban Bayramı’na kadar süre tanındığını ve taşınma masrafları konusunda destek sağlanacağını belirten Güngör, açıklamalarına şu sözlerle devam etti: 

“Şu da söylendi: ‘Bu kadar masrafa ne gerek var?’ Biz yıktığımız binaların üzerine para alıyoruz. Eski adliye binası için 300 bin lira gibi bir para alıyoruz. Aynı şekilde özel idare binasından da hatırı sayılır bir kaynak elde etmiş olacağız. Belediye ve bakanlık olarak bir masraf etmiyoruz. Üstelik para alıyoruz”

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.