Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Görüş İçi Hava-Hava Füzemiz Bozdoğan, İlk Atışta Hedefini Tam İsabet Vurdu [Video]

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Görüş İçi Hava-Hava Füzemiz Bozdoğan, İlk Atışta Hedefini Tam İsabet Vurdu [Video]

Görüş İçi Hava-Hava Füzemiz Bozdoğan, İlk Atışta Hedefini Tam İsabet Vurdu [Video]

Uzun zamandır ithal edilen havadan havaya füzelere yerli bir alternatif olması hedeflenen Bozdoğan’ın, 2022’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi bekleniyor. Gerçekleştirilen son testte elde edilen başarı, şu an bu hedefe ulaşılmasına engel bir durum olmadığının bir göstergesi.

Paylaşılan bilgilere göre 7 Nisan tarihinde “Bozdoğan’ın en kritik testlerinden biri” olarak nitelendirilen test çalışmasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 4 adet F-16 uçağı ve 10. Tanker Üs Komutanlığına bağlı tanker uçak koordinesinde bir atış testi yapıldı. F-16 tarafından hava hedefine karşı ateşlenen Bozdoğan, hedefi doğrudan vuruş ile imha ederek testi başarıyla tamamladı.

bozdoğan gökdoğan

Bozdoğan, Savunma Sanayii Başkanlığı adına TÜBİTAK SAGE tarafından Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan Göktuğ Projesi kapsamında geliştiriliyor. Göktuğ Projesi’nde Bozdoğan ve Gökdoğan füzelerinin yanı sıra bunların eğitimlerinde kullanılacak elektronik eğitim füzelerinin geliştirilmesini hedefliyor. Bu iki füzeden Bozdoğan, görüş içi; Gökdoğan ise görüş ötesi bir füze niteliği taşıyor.

İlk etapta F-16 uçaklarına entegrasyonu planlanan Bozdoğan ve Gökdoğan; muharip uçak, büyük gövdeli uçak, helikopter, insansız hava aracı ve seyir füzelerine karşı kullanılabilecek. Akıncı, Aksungur gibi SİHA’ların mühimmatları arasına da girmesi planlanan Bozdoğan ve Gökdoğan, bununla birlikte milli muharip uçağın da önemli silahlarından biri olacak.

Yerli görüş içi füzesi Bozdoğan’ın özellikleri:

Ağırlık: 140 kilogram Uzunluk: 3300 milimetre Maksimum çap: 160 milimetre Tip: Görüş içi (WVR) Hız: >4 Mach Fonsiyonu: Kısa menzilli yakın hava angajmanı

Bozdoğan için paylaşılan video

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.