Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Gündem Ne Olursa Olsun İşinize veya Derslerinize Odaklanmanızı Sağlayan 12 Mobil Uygulama

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gündem Ne Olursa Olsun İşinize veya Derslerinize Odaklanmanızı Sağlayan 12 Mobil Uygulama

Gündem Ne Olursa Olsun İşinize veya Derslerinize Odaklanmanızı Sağlayan 12 Mobil Uygulama

Bir işe odaklanmanın bir hayli zorlaştığı şu günlerde, odaklanmak ve verimli çalışmak için telefonlardan uzak kalmamız gerekiyor. Bu yazımızda sizi telefon ekranına bakmaktan uzaklaştıracak, odaklanma sorununuzu çözmeye yardımcı olacak ve çalışmaya teşvik ederek verimliliğinizi arttıracak 12 mobil uygulamaya yer verdik.

Listede yer alan mobil uygulamaların kullanım amaçları ve ödüllendirme sistemleri birbirlerinden oldukça farklı şekilde işliyor. Bu nedenle size en uygun uygulamayı açıklama bölümlerine göz atarak seçmenizi tasiye ederiz.

Verimliliği Arttıran 12 Mobil Odaklanma Uygulaması

Forest Focus To-Do Tide Flip Flipd Freedom Plantie Just Pomodoro Study Bunny Crillo Engross: Focus Timer & To-Do Headspace

Odaklanabildiğiniz süreye bağlı olarak ağaç ekip yetiştirdiğiniz Forest:

forest verimlilik uygulaması

Forest, sanal ağaç yetiştirmeye dayalı bir odaklanma uygulamasıdır. Odaklanmak istediğiniz süreyi ayarladıktan sonra ağacınız büyümeye başlıyor. Eğer uygulamadan çıkarsanız ağacınız büyümesini durduruyor ve onu öldürmüş oluyorsunuz. Amacınız belirlediğiniz sürede telefondan uzak kalıp ağacı başarıyla büyütmek. Bir gün içerisinde büyüttüğünüz ağaçlar bir alanda toplanıyor ve ağaç sayısı çoğaldıkça ormana dönüşüyor. 

Oldukça keyifli bir verimlilik uygulaması olan Forest sanalda olduğu gibi gerçekte de adınıza ağaç dikiyor. Başarılı büyüttüğünüz ağaçların her biri için puan topluyorsunuz ve bu puanlar 2500’e ulaştığı zaman adınıza ağaç dikiliyor. Gerçek hayattaki bu ağaç dikimi motivasyonunuzu sağlamak için etkili bir yöntem olabilir. 

ForestİNDİR ForestİNDİR

Etkili ders çalışmanın ve iş yapmanın yolu Pomodoro tekniği ile bir araya getirilen Focus To-Do:

focus to-do odaklanma uygulaması

Focus To-Do uygulaması ve tarayıcı uzantısı, günlük işlerinizi Pomodoro tekniğiyle birleştirerek oldukça etkili bir verimlilik aracı haline geliyor. Pomodoro zamanlayıcı ve hedeflere ulaşmanıza yardımcı olan diğer üretkenlik araçları sayesinde yapılacaklar listesi oluşturabilir, harcanan zamanı takip edebilir ve daha verimli çalışabilirsiniz. Tek seferlik bir ücret ile premium’a yükseltebilir ve bulut yedekleme, ayrıntılı istatistikler ve sınırsız çalışma esnekliği gibi özelliklere sahip olabilirsiniz.

Pomodoro tekniği 25 dakika çalışma süresinin sonrasında 5 dakika mola vererek verimli çalışmanızı amaçlayan bir tekniktir.  Bu uygulama sayesinde Pomodoro tekniğini çalışmanıza dahil edebilir ve uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.

Focus To-DoİNDİR Focus To-DoİNDİR

Uyku planı yapabileceğiniz ve rahatlamak için meditasyon öneren Tide:

tide verimlilik uygulaması

Sadece odaklanma ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda uyku, rahatlama ve meditasyon uygulaması olan Tide, farklı amaçlar için etkili bir şekilde kullanılabilir bir uygulama. Ara yüzü oldukça sade ve rahatlatıcı diyebiliriz. Odaklanmak için süreyi belirleyip zamanlayıcı kurabilirsiniz. Zamanlayıcıyı başlatmadan önce odaklanma amacınızı ve arka plan sesini seçebilirsiniz. Ücretsiz seslere de sahip olan uygulama rahatlatıcı ve odaklanmanızı sağlayan birçok seslere sahip. Son olarak, istatikleri de uygulama üzerinden takip etmeniz mümkün.

TideİNDİR TideİNDİR

Günlük hedef sürenizi belirleyerek çalışmanızı sağlayan FLIP:

flip verimlilik uygulaması

FLIP ile çalışmanızın hedefini belirledikten sonra günlük hedef sürenizi ve başlama zamanınızı giriyorsunuz. Daha sonrasında uygulama, belirli bir zaman aralığında bu hedefinizi tekrarlamanız için belirlediğiniz günlerde sizi uyarıyor. Ara yüzü diğer uygulamalara kıyasla biraz daha karışık gelebilir.

Tabii uygulamayı öne çıkaran detaylar da mevcut. Örneğin, hedeflerinizi sadece süreye bağlı değil bitirdiğiniz sayfa ya da soru sayısı gibi farklı parametrelerle takip etmeniz de mümkün. Daha sonrasında uygulama üzerinden odaklanma zamanlarınızı takip edebilir, çalışma grupları oluşturabilirsiniz. Son olarak, öğrenciler açısından daha verimli kullanılabilecek bir uygulama diyebiliriz.

iOS cihazınız için FLIP’i buradan indirebilirsiniz.

FLIP – Ders Çalışma için Odaklanma SayacıİNDİR

Çalışma ambiansı yaratan Flipd:

flipd

Uygulama ara yüzü oldukça sade ve estetik tasarlanmış olan Flipd bir diğer odaklanma uygulamasıdır. Ücretsiz versiyonu da oldukça yeterli sayılabilecek olan Flipd, telefondan uzak kalmak istediğiniz süreyi belirledikten sonra bu süre içerisinde ne yapmak istediğinizi küçük bir etiket olarak belirtiyor. Süreyi başlattıktan sonra lo-fi, kamp ateşi, yağmur sesi, doğa sesleri gibi odaklanma müzikleri açabilirsiniz.

Uygulamadan çıkarsanız sizi hemen uyarıyor ve geri dönmezseniz sayacı bitiriyor. Böylece hedefe ulaşamamış oluyorsunuz. Son güncelleme ile ek olarak başka uygulamaları kullanabilmeniz için “multi-task” özelliği de getirilmiş. Son olarak, istatistikleri takip edebilir, arkadaşlarınızla grup oluşturabilir ya da var olan gruplara katılarak odaklanma süreniz ile gruptaki sıralamanızı görebilirsiniz.

FlipdİNDİR FlipdİNDİR

Sizi oyalayan site ve uygulamaları engelleyebileceğiniz Freedom:

freedom odaklanma uygulaması

Freedom’ı diğer odaklanma uygulamalarından ayıran özelliği, odaklanmanıza engel olan uygulamaları kullanmanızı engellemesi. Uygulama içerisinde bulunan Blocklists bölümü ile çalışmanız esnasında girmek istemediğiniz internet sitelerini ve mobil uygulamaları engelleyebiliyorsunuz. Böylece sosyal medyadan uzak kalarak çalışmanızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Son olarak uygulamanın ücretsiz versiyonunun sınırlı sayıda çalışma seansları sunduğunu bilmenizde fayda var.

FreedomİNDİR FreedomİNDİR

Odaklanmayı oyunlaştırma ile çözen Plantie:

plantie odaklanma uygulaması

Bir diğer oyunlaştırılmış odaklanma uygulaması ise Plantie. Görevlerinize odaklanmak için sayaç başlatan uygulama bu süre zarfında ağaç büyütmeye başlıyor. Bu süre içerisinde başka uygulamalara geçiş yapar veya ana ekrana dönerseniz saat sonlandırılıyor. İlerlemenizi izlemeniz için verimliliğinizi yansıtan günlük, haftalık ve genel istatikler de uygulamada gösteriliyor. Siz daha fazla uygulama üzerinden odaklanma sürenizi arttırdıkça, yeni bitkilerin kilidi açılıyor. Ayrıca odaklanma süresini kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

PlantieİNDİR

Sadece Pomodoro tekniğini sunan Just Pomodoro:

just pomodoro verimlilik uygulaması

Oldukça tatlı bir ara yüz ile karşımıza çıkan Just Pomodoro uygulaması, odaklanma sürenizi ve mola sürenizi belirledikten sonra bu döngünün kaç kere tekrarlanacağını da seans sayısı olarak belirtilmiş. Görev olarak kendinize seanslar ayarlayabilir ve bildirimleri açarak uygulamanın sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca renkleri değiştirerek hedeflerin görünümünü değiştirebiliyorsunuz. Son olarak arka plan sesleri ve istatistikler de düşünülmüş. Just Pomodoro, basit ve kullanışlı bir odaklanma uygulaması isteyenlerin çok hoşuna gidecektir.

Just PomodoroİNDİR Just PomodoroİNDİR

Daha çocuksu arayüzü ve oyunlaştırılmış bir uygulama arayanlara Study Bunny:

study bunny verimlilik

Dijital tavşanınız sayesinde odaklanmayı biraz daha eğlenceli hale getirmeyi amaçlayan Study Bunny siz odaklanarak telefondan uzak kaldıkça tavşanınızı doyurmanız için para biriktiriyor. Daha sonrasında biriktirdiğiniz paralarla yiyecek alarak tavşanınızı büyütebiliyorsununuz. Ara yüzü adeta çizgi filmi andıran oldukça sevimli bu uygulamada 180 dakikaya kadar odaklanma seansı kurabilirsiniz. Yapılacaklar listesi, arka plan müzikleri ve takip edebilmeniz için istatistikler de uygulamayı oldukça kullanışlı hale getiriyor.

Study BunnyİNDİR Study BunnyİNDİR

Çalışma seanslarınızı programlayabileceğiniz Crillo:

crillo odaklanma uygulaması

Minimalist görünümü ile oldukça kullanışlı bir odaklanma uygulaması olan Crillo üç mod’a sahip. 20/25/50 dakikalık seanslarla hedefinizi belirleyip sayacı başlatabilirsiniz. Hemen başlatabileceğiniz gibi planlayıp bildirim alarak daha sonrasında çalışmaya başlamanız da mümkün. Daha sonrasında tamamlanmış ya da pes edilmiş seanslarınızı takip edebiliyorsunuz. 

CrilloİNDİR CrilloİNDİR

Mola sürelerinizi kendiniz belirleyebileceğiniz Engross:

engross verimlilik uygulaması

Ücretsiz sürümünde zamanlayıcı ve yapılacaklar listesi bulunan Engross uygulamasında basit ara yüz sevenlerin kullanabileceği özellikler mevcut. Zamanlayıcıda kaç dakika çalışıp kaç dakika mola vermek istediğinizi kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu döngüyü kaç defa tekrarlayacağınızı da belirleyebilirsiniz. Minimalist bir yapılacaklar listesine sahip olan uygulamada her bir görevi yapmadan önce size hatırlatması için bildirim ve notlar da koyabilirsiniz.

EngrossİNDİR EngrossİNDİR

Spor ve uyku takibi ile birlikte çalışma verimizini artırmayı vadeden Headspace:

headspace odaklanma uygulaması

Odaklanmanın yanı sıra aynı zamanda meditasyon, spor  ve uyku uygulaması olan Headspace ihtiyaca göre kullanılabilecek tek bir uygulama haline geliyor. Konsantrasyonunuzu korumak için uygulama içerisinde özel sesler ve meditasyon kursları mevcut. Çalışmanızın türüne göre çeşitlendirilmiş birçok çalma listesi mevcut. Son olarak maalesef uygulamanın olumsuz yanı birçok özelliği için ücret gerektiriyor olması diyebiliriz.

Headspace: Meditation & SleepİNDİR Headspace: Meditation & SleepİNDİR sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.