Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Instagram Mesajlaşma İçin Kullanabileceğiniz 10 Tüyo

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2012 yılında Facebook tarafından satın alınan ve bugün 1 milyardan fazla kullanıcı sayısına sahip olan Instagram, dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi. Pek çok özelliğinin yanı sıra Instagram mesajlaşma hizmeti olan Direct Message ile de öne çıkıyor. Instagram mesajlaşma hizmetini çok daha etkili kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Instagram mesajlaşma hizmeti, diğer sosyal medya platformlarının mesaj bölümlerinde olduğu gibi klasik iletişimden çok daha fazlasını sunuyor. Gönderi düzenlemesi, bildirim ayarlaması, özel filtre sistemi gibi öne çıkan pek çok farklı özelliği var. Instagram mesajlaşma hizmetini daha verimli kullanmak isteyenler için bilmesi gereken 14 keyifli tüyoyu listeledik.

Instagram mesajlaşma için kullanabileceğiniz tüyolar:

 • Gönderdiğiniz mesajı iptal etme
 • Mesaj saatini kontrol etme
 • Gönderilen görseli kaydetme
 • Profili mesajla gönderme
 • Grup sohbeti oluşturma
 • Filtreli arama yapma
 • Görünüm süresi ayarlı Story paylaşma
 • GIF gönderme
 • Kişi mesaj bildirimlerini düzenleme
 • Genel mesaj bildirimlerini düzenleme

Gönderdiğiniz mesajı iptal edin:

 

Instagram mesajlaşma ekranında mesajın üzerine basılı tutup çıkan menüden “Mesaj Gönderimini İptal Et” seçeneğine dokunduğunuz zaman geride hiçbir iz kalmadan hatta karşı taraf kimin ne yaptığını bile anlamadan mesajınız siliniyor.

Yavaş yavaş pek çok mesajlaşma uygulamasında ve sosyal medya platformunda görmeye başladığımız mesaj iptal etme özelliği Instagram mesajlaşma hizmetinde de bulunuyor. Hatta birçok kullanıcıya göre en iyi mesaj iptal etme özelliğine Instagram sahip durumda. Farklı mesajlaşma uygulamalarında ya da sosyal medya platformlarında gönderdiğiniz mesajı silseniz bile geride iz kalıyor ve bu hiç istenen bir şey değil.

Mesaj saatini kontrol edin:

 

Instagram mesajlaşma bölümünde herhangi bir mesaj sekmesini açtığınız zaman arka arkaya gönderilmiş mesajların genel saatini görebilirsiniz. Fakat sizin istediğiniz her bir mesajın ne zaman gönderildiğini ya da alındığını görmek ise saat ayrıntılarını görüntülemelisiniz.

Instagram mesajlaşma üzerinden alınan ve gönderilen mesajların saat ayrıntılarını görüntülemek için açtığınız bir mesajlaşma sayfasında ekranı yavaşça sola kaydırmanız yeterli olacak. Parmağınız ekranın üzerinde olduğu sürece her mesajın sağ yanında tam gönderim ya da alım saatini görüntüleyebilirsiniz.

Gönderilen görseli kaydedin:

 

Pek çok mesajlaşma uygulamasında ve sosyal medya platformunda olduğu gibi Instagram mesajlaşma üzerinden de görsel gönderimi yapmak mümkün. Hatta bu görseli kendi cihazınıza kaydedebilirsiniz ve karşı tarafın bundan haberi olmaz.

Size gönderilen bir görseli kaydetmek için parmağınızla görsele dokunun ve bir süre basılı tutun. Çıkan menüden Kaydet butonuna dokunun. Fotoğraf, cihazınızın galerisine kaydedilmiş olacak. Bu şekilde tüm görselleri kaydedebilirsiniz.

Profili mesajla gönderin:

 

Instagram mesajlaşma hizmetinin en sevilen özelliği, kendi iç dinamiklerine uygun kısayollar yaratıyor olması. Normalde beğendiğiniz bir Instagram profilinin ya da farklı bir sosyal medya profilinin yalnızca kullanıcı adını ya da URL adresini kopyalayabilirsiniz. Fakat Instagram mesajlaşma üzerinde direkt olarak profil paylaşımı yapmak mümkün.

Bunun için öncelikle diğer kullanıcılarla paylaşmak istediğin profil sayfasını açın. Sağ üst köşede gördüğünüz üst üste üç nokta butonuna tıklayın ve açılan menüden Bu Profili Paylaş seçeneğine dokunun. Gönderim ekranından profili paylaşmak istediğiniz kullanıcıyı seçin ve Gönder butonuna dokunun. Profil, istediğiniz kullanıcıyla paylaşılmış oldu.

Grup sohbeti oluşturun:

 

Özellikle WhatsApp üzerinden uzun zamandır kullandığımız mesaj gruplarına o kadar alıştık ki, başka bir yerde bulamayınca yadırgayabiliyoruz. Instagram mesajlaşma üzerinden grup sohbeti oluşturmak mümkün. Hatta bu grup sohbeti üzerinden toplu görüntülü konuşma da yapabilirsiniz.

Instagram grup sohbeti oluşturmak için; mesajlar ekranını açın. Sağ üst köşedeki yeni mesaj butonuna dokunun. Grupta olmasını istediğiniz kullanıcıları seçin ve sağ üst köşedeki Sohbet yazısına dokunun. Instagram mesaj grubu oluşturuldu. Dilerseniz daha sonra grup özelliklerini düzenleyebilirsiniz.

Filtreli arama yapın:

 

Özellikle aktif Instagram kullanıcıları Direct Message bölümünde bir şey ararken kendilerini kaybedebiliyorlar. Neyse ki Instagram mesajlaşma ekranında bir arama çubuğu bulunuyor. Buradan kullanıcı adına göre arama yapabiliyorsunuz ama pek çok kullanıcı buradaki filtre özelliğini bilmiyor.

Arama çubuğunun yanında bulunan filtre butonuna dokunarak arama sonucunda karşınıza çıkmasını istediğiniz mesaj sekmelerinin özelliklerini belirtebiliyorsunuz. Buna göre karşınıza genel Gelen Kutusu, Okunmamış mesajlar ve İşaretlenenler çıkabilir. İşaretlenen mesajlarda çıkmasını istediğiniz kullanıcıların mesaj sekmesi açıkken yukarıdaki bayrak butonuna dokunmanız yeterli.

Görünüm süresi ayarlı Story paylaşın:

 

Instagram’ın sevilen özelliklerinden olan Story yani Hikaye özelliği, takipçilerinizle 24 saat içinde kaybolan fotoğraflar ya da kısa videolar paylaşmanıza olanak sağlıyor. Instagram Story özelliğini mesajlaşırken de kullanabilirsiniz, üstelik görünüm süresini ayarlayarak.

Bunun için dilediğiniz kullanıcı ile bir mesaj ekranı açın ve yazma satırının solundaki Story butonuna dokunun. Dilediğiniz görüntüyü kaydedin. Ardından ekranı sağa sola kaydırarak Bir Kez Görüntüle, Tekrar Oynatmaya İzin Ver ve Sohbette Tut görünüm seçeneklerinden birini seçerek gönderin. Story yalnızca dilediğiniz kadar görüntülenecek ve eğer ekran kaydı alınırsa size bildirim gelecek.

GIF gönderin:

 

GIF göndererek iletişim kurmak özellikle Twitter’da en sevilen mesajlaşma yöntemlerinden bir tanesi. Instagram mesajlaşma üzerinde GIF ile iletişim kurmak da mümkün. Bunun için dilediğiniz kullanıcı ile bir mesaj ekranı açın ve yazma satırının sağındaki artı butonuna dokunun. Açılan satırdaki GIF butonuna dokunun ve sizi en iyi anlatan GIF’i seçerek paylaşın.

Kişi mesaj bildirimlerini düzenleyin:

 

Herkesle, her an mesajlaşabiliyor olmak mesajlaşmak zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor. Instagram mesajlaşma üzerinden tek bir kullanıcıdan gelen mesaj bildirimlerini düzenleyebilirsiniz. Bunun için gelen kutusunu açın ve istediğiniz bir mesaj sekmesi üzerinde basılı tutun. Çıkan menü üzerinden pek çok farklı düzenleme yapabilirsiniz.

Genel mesaj bildirimlerini düzenleyin:

 

Yalnızca bir kullanıcıdan gelen mesaj bildirimlerini değil, tüm Instagram mesajlaşma bildirimlerini düzenlemek istiyorsanız Ayarlar bölümünü açmalısınız. Ardından Bildirimler ekranını ve buradan Direct Mesajları’nı açın. Burada Instagram mesajlaşma bildirimlerine dair her şeyi düzenleyebilirsiniz.

En popüler sosyal medya platformlarından olan Instagram’ın mesajlaşma hizmetini en verimli şekilde kullanmak isteyen kullanıcıların mutlaka bilmesi gereken 14 ipucunu anlattık. Sizin kullandığınız, listede olmayan, farklı püf noktalar varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli