Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Kafein Tüketiminin Beyindeki ‘Gri Maddeyi’ Azalttığı Ortaya Çıktı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kafein Tüketiminin Beyindeki 'Gri Maddeyi' Azalttığı Ortaya Çıktı

Kafein Tüketiminin Beyindeki 'Gri Maddeyi' Azalttığı Ortaya Çıktı

İsviçre Basel Üniversitesi’nden bilim insanları, kafeinin beyin üzerindeki etkilerini ölçmek için yeni bir araştırma yaptı. Araştırmanın amacı, kafeinin beyinde bilgi işlem ile görevlendirilmiş ve IQ seviyesi ile doğru orantılı gri maddeyi azaltıp azaltmadığını gözlemlemekti. 

Bilim insanları, beyindeki gri madde hacminin seviyesine sadece kafeinden sonra değil, akut uykusuzluk probleminden sonra da bakmak istedi ve bu yüzden 10’una gerçek kafein, 10’una plasebo hapları verilmek üzere 20 kişi denek olarak kullanıldı. 

Azalan gri madde, kafein tüketiminden kısa bir sonra kendini toparlıyor

gri madde

Yaklaşık 10 gün süren deneylerden sonra katılımcılara MR taramaları yapıldı ve EEG yöntemiyle uyku sırasındaki beyin aktiviteleri gözlemlendi. Kafein hapı verilen kişilerin gri maddelerinde gerçekten de azalma olduğu gözlemlenirken, plasebo hap verilen kişilerde bu oranda bir değişiklik olmadı. 

Kafein olmadığı için kendine gelemeyen, bu yüzden de uyku problemleri çeken insanların EEG sonuçlarına bakıldığı zaman, uyku eksikliğinin gri maddeye karşı herhangi bir etkisi olmadığı, beyindeki gri madde hacminin azalmasına sadece kafeinin yol açtığı ortaya çıktı. 

kahve

Araştırmanın başındaki isimlerden Carolin Reichert, kafeinden kaynaklı gri madde eksilmesinin sanıldığı kadar ciddi bir durum olmadığını, gri maddenin çok kısa bir sürede kendini toparladığını belirtti. Reichert, kafein her ne kadar beyin yapısını kısmen değiştirse de bilişsel işlevlerin zarar görmediğini, hatta kafeinin Alzheimer ve Parkinson hastalıkları üzerinde etkisinin kanıtlandığını dile getirdi.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.