Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Kaset Kapakları Geleneğinin Geçmişte Kalmış, İyi ki de Kalmış 10 Örneği

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kaset Kapakları Geleneğinin Geçmişte Kalmış, İyi ki de Kalmış 10 Örneği

Kaset Kapakları Geleneğinin Geçmişte Kalmış, İyi ki de Kalmış 10 Örneği

İnsanların bir dönem müzik dinlemek için kullandıkları en temel araç kasetçalarlar ve teypler idi. Bu dönemde kasetler altın çağını yaşamış, hatta dilimize de “kaset yapmak” gibi bir deyimi kazandırmıştı. Geçtiğimiz gün kasedin mucidi Lou Ottens’ın hayatını kaybetmesiyle kasetler birden yeniden popüler olmaya başladı.

İnternetin olmadığı, televizyonun tek kanal olduğu, şarkıcıların sinema yıldızlığı yaptığı o karmaşık dönemde, kasetlerin içinde bulunan küçük kağıtlar aynı zamanda reklam aracı olarak da kullanılırdı. Haliyle sanatçılar ve kaset firmaları da bu kısıtlı alanda dikkat çekmek için yaratıcı, sıklıkla da absürt kapaklar tasarlıyordu. Her biri aslında internet meme’i olma potansiyeli taşıyan kapaklara gelin hep beraber bakalım. 

Marvel’ın Black Cat’ine bakın, bir de bizim karakedilere…

Hayır her şey siyah beyaz zaten, sarışın değilseniz saç ekranda otomatik siyah çıkıyor. Kim bu karakediler? Herkes olabilir…

karakediler

Yarım ekmek yemek de bu değil

İbrahim Tatlıses’in ülkemizin müziğinde ayrı bir yeri olsa da bu kapak gerçekten “İbrahim Abi tamam garibansın ama azıcık sakin sakin mi yesen?” dedirtiyor. Ayrıca garibanlığın iyice vurgulanması için ekmeğin içine bir şey koyulmadığı da gözden kaçmıyor. 

ibrahim tatlıses

Taekwondo aşkımızın bedeli ama

Aşkının bedeli olarak kızın abilerinden dayak yiyip taekwondoya sarmış olan Bekir Güneş abimiz, bir dahaki sefere aşklarına engel olmaya kalkacakların kafasını kiremit gibi kıracağı mesajını veriyor.

aşkımızın bedeli

Leyla Ertaş Harikalar Diyarında

Leyla Ertaş’ın, isminden anladığımız kadarıyla ikinci albümü olan bu kasette bir Janis Joplin havası yakalayabilir misiniz inanın bilmiyoruz ama tavşan o hissi bir nebze de olsa veriyor.

leyla ertaş

Gül Fadime ile Kobra nasıl bir araya geldi ya?

Mustafa Çalar’ın her tarzda çalabildiğini kanıtlayan bu albümde doğadan esinlendiği şarkı isimlerinden de belli oluyor. 

mustafa çalar

Trainspotting filmi soundtracki değildir

Albüme adını veren şarkıyı internette bulamamış olsak da sırf albüm kapağı listesi yaptığımız için bu kapağın da yeri burası.

camızın trene baktığı gibi

Rahmetli Resul Balay’ın sunumsuz yakalanmış yeni gelin elinden çıkma gibi duran kıyafeti (Sesi güzeldir o ayrı)

Kıyafetinden bağımsız olarak Resul Balay, büyümeye başlamasıyla birlikte unutulmuş hatta bir köşeye atılmış bir isimdir. Döneminin önemli çocuk şarkıcılarındandır. 

resul balay

İlkokulda blok flütle denediğimiz burunla çalma

Bunu ilkokulda denemeyen herhalde yoktur. Sırf bu yüzden müzik dersinin olduğu gün bütün sınıf pancar gibi suratla dolaşırdı.

sadık karadeniz

Su testisinden bahsediyor

Şarkıda Anadolu ağzıyla desdi şeklinde telaffuz edildiği üzere su testisinden bahsediliyor olsa da ufak kelime oyunlarının her dönem tuttuğunu gördüğümüz bir kapak.

testisi elinde

Victor’s Secret

Ümit Besen’in bütün albüm kapakları muhteşem olsa da bu kapak hem en çok bilinen örnek, hem de aşk kanatlarını gerçek anlamda göstermesiyle dikkat çekici.

aşk kanadı

Bonus: Leoparı da yalamazsın ya

Bu tasarımı internette sık sık görsek de aslında böyle bir albüm de sanatçı da yok. LeMan dergisinde Soner Günday tarafından uydurulmuş bir kapaktır. Yukarıdakilerden çok da farklı değildir yine de. 

recep roleksoğlu

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli