Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Kömür Kullanılmadan Üretilen ‘Yeşil Çeliğin’ İlk Teslimatı Yapıldı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kömür Kullanılmadan Üretilen 'Yeşil Çeliğin' İlk Teslimatı Yapıldı

Kömür Kullanılmadan Üretilen 'Yeşil Çeliğin' İlk Teslimatı Yapıldı

Çelik üreticisi SSAB, madencilik şirketi LKAB ve enerji şirketi Vattenfall tarafından 2016 yılında kurulan bir ortak girişim olan Hydrogen Breakthrough Ironmaking Technology (HYBRIT) ilk teslimatını yaptığını açıkladı. Üretiminde hiç kömür kullanılmayan çelik, Volvo Grubu’na teslim edildi.

Çeliğin üretimi küresel ölçekte sera gazı salınımının ortalama yüzde 8’lik bir kısmını oluşturuyor. Yürütülen araştırmalara göre üretilen her bir tonluk çelik için atmosfere yaklaşık iki ton karbondioksit salımı yapılıyor.

Karbondioksit salınımı ton başına 25 kg’ye kadar düşürüldü:

sünger demir

Üretimin ilk aşaması HYBRIT’in Luleå’daki pilot tesisinde hidrojenle indirgenen yaklaşık 100 metrik ton sünger demir üretilerek haziranda sergilenmesiyle başlamıştı. Ardından üretilen bu sünger demir, çeliğin üretiminde kullanıldı. Metals dergisinde yayınlanan makalede, bu üretim şekli ile çelik üretiminde ton başına karbondioksit salınımının 25 kg’ye kadar düşürüldüğü bilgisi yer aldı.

HYBRIT ortaklığı adına yapılan ilk teslimata ilişkin açıklamada ”Test teslimatı, tamamen fosilsiz demir ve çelik üretim değer zincirine doğru önemli bir adım ve SSAB, LKAB’la Vattenfall arasındaki HYBRIT ortaklığı için bir dönüm noktası” ifadelerine yer verildi.

LKAB’nin Başkanı ve CEO’su Jan Moström ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ”Bu, madenden işlenmiş çeliğe fosilsiz bir değer zinciri oluşturmaya yönelik çok önemli bir dönüm noktası ve kayda değer bir adım. Gelecekte bu teknolojiyi sanayileştirerek ve sünger demir üretimine endüstriyel ölçekte geçerek çelik endüstrisinin bu değişimi yapmasına imkan sağlayacağız. Bu, hep birlikte iklim için yapabileceğimiz en muazzam şey.” ifadelerini kullandı.

HYBRIT teknolojisi kullanılarak üretilen yeşil demir ve çeliğin İsveç’in toplam karbondioksit salınımını yaklaşık yüzde 10, Finlandiya’nın ise yaklaşık yüzde 7 oranında azaltabileceği belirtildi.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli