Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Koronavirüsün Delta Plus Varyantı Hakkında Tedirgin Eden Açıklama: Çift Aşı Olmuş Kişiye Bulaştı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Koronavirüsün Delta Plus Varyantı Hakkında Tedirgin Eden Açıklama: Çift Aşı Olmuş Kişiye Bulaştı

Koronavirüsün Delta Plus Varyantı Hakkında Tedirgin Eden Açıklama: Çift Aşı Olmuş Kişiye Bulaştı

Bir buçuk yıldır hayatının her alanında karşımıza çıkan ve beslenmeden sosyal yaşama kadar hemen her alanda alışkanlıklarımızı değiştirmemize neden olan koronavirüs ile ilgili tedirgin eden yeni gelişmeler yaşandı. Paylaşılan bilgilere göre son dönemde en fazla görülen koronavirüs varyantlarından olan Delta varyantının mutasyona uğramış hali olan Delta Plus, iki doz koronavirüs aşısı olan bir kişide tespit edildi.

Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi ile Bharat Biotech iş birliğinde geliştirilen Covaxin adlı koronavirüs aşısının iki dozunu da olmuş 65 yaşında bir kişide SARS-COV-2’nin Delta Plus varyantının tespit edilmesi, aşıların bu yeni varyanta karşı koruyuculuğunu tartışmaya açtı. Zira söz konusu vaka, iki doz aşı olmasına rağmen Delta Plus tespit edilen ilk koronavirüs vakası oldu.

Delta Plus, koronavirüsün en tehlikeli varyantı olabilir

delta plus varyant

Bilim insanları şu anda COVID-19 aşılarının Delta Plus varyantı üzerindeki etkinliğini araştırıyorlar. Eğer sonuçlar korkulduğu gibi aşıların Delta Plus’a karşı etkisiz olduğunu ortaya koyarsa, söz konusu mutant, koronavirüsün en tehlikeli varyantı olarak anılmaya başlanabilir. İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Mirror’da yer alan habere göre Delta Plus, hem aşılardan hem de vücuttaki COVID-19 bağışıklığından kaçabilme potansiyeline sahip.

Koronavirüsün Delta Plus varyantından bu denli endişe duyulmasının sebebi, Güney Afrika Beta varyantında görülen ve aşının etkinliğini düşürdüğü ifade edilen K417N mutasyonunu da taşıyor olması. Söz konusu koronavirüs varyantı şu ana kadar ABD, Japonya, Rusya ve Hindistan dahil 11 ülkede görülmüş durumda. Şu ana kadar yalnızca 200 vakada tespit edilmiş olsa da yüzde 60 daha bulaşıcı olduğu ifade ediliyor.

Hint virologlara göre Delta Plus varyantı, mevcut Delta varyantı ile benzer belirtilere sahip. Buna göre en sık görülen semptomlar öksürük, ishal, ateş, baş ağrısı, deri döküntüsü, el ve ayak parmaklarında renk değişikliği, göğüs ağrısı ve nefes darlığı olarak karşımıza çıkıyor. Nadir olarak görülen semptomlar ise mide ağrısı, mide bulantısı ve iştahsızlık.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.