Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

NASA Tarafından da Test Edilen “İmkansız Motor” EmDrive, Bir Kez Daha Çürütüldü

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA Tarafından da Test Edilen "İmkansız Motor" EmDrive, Bir Kez Daha Çürütüldü

NASA Tarafından da Test Edilen

Kabul edilen fizik yasalarıyla kesin bir şekilde çelişen EmDrive, buna rağmen kesin bir işlevselliğe sahip olabileceğini öne süren tutkulu hayranlara da sahip. Bu, magnetron ve rezonatörden oluşan itici motor modeli, gerçek olsaydı halihazırda uzay araçlarının büyük bir bölümünü oluşturan “yakıt tanklarını” tarihe gömebilir, yıldızlararası seyahatin anahtarı olabilirdi.

EmDrive fikri ilk kez ortaya atıldığından bu yana EmDrive’ın “gerçek” olabileceğinin savunulabilmesini sağlayan matematiksel açıklamalardaki hatalar ortaya çıkarılmaya çalışıyor ve son olarak Almanya’daki Dresden Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacıların Space Propulsion 2020+1 adlı konferansta sunmuş oldukları bir makale, EmDrive motorun neden gerçek olamayacağına dair yani açıklamalar sundu.

EmDrive, güç akışı devam ettikçe ısınıyor

emdrive test

Dresden Teknoloji Üniversitesi’nden fizikçi Martin Tamjar, “Güç, EmDrive’ın içinde aktığında motor ısınmaya başlıyor” ifadelerini kullanırken; bu ısınmanın sabitleyicilerin eğilmesine ve sabitin yeni bir sıfır noktasına hareket etmesine neden olduğunu dile getirdi. 

Tamjar’a göre EmDrive’ın gerçek olabileceği iddiaları, gerçekleştirdikleri çalışma ile bir kez daha çürütülmüş oldu. Martin Tamjar’ın açıklamalarına göre söz konusu çalışma sırasında test edilen üç EmDrive motor alternatifinin tamamında, çevresel etkilerle açıklanabilecek kadar küçük bir itme kuvveti gözlemlendi.

NASA’nın EmDrive modeli de sonuç vermedi

emdrive konsept

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi EmDrive, yıldızlararası yolculuğun anahtarı olabilecek kadar önemli bir iddia taşıyor. Bu nedenle en büyük devlet destekli uzay ajansı olan NASA’nın da EmDrive’ı görmezden gelmediğini tahmin etmek zor değil. 

Uzay ajansı, Eagleworks adlı laboratuvarlarında uzun zamandır EmDrive ile ilgili çalışmalar gerçekleştiriyor ve hatta Dresden Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar da EmDrive ile ilgili iddiaları çürütebilmek için NASA’nın EmDrive modelini dikkate almış durumdalar. Yine de NASA’nın EmDrive modeli dahi yakıt olmadan “sonsuz güç” sunmayı başarabilmiş değil.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli