Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Nezle ve Burun Tıkanıklığı da Koronavirüs Belirtileri Arasına Girdi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Nezle ve Burun Tıkanıklığı da Koronavirüs Belirtileri Arasına Girdi

Nezle ve Burun Tıkanıklığı da Koronavirüs Belirtileri Arasına Girdi

Hayatımızı esir almaya devam eden koronavirüs salgınıyla ilgili dikkat çeken yeni bilgiler paylaşıldı. Hürriyet’in yayınladığı bir habere göre salgın tespiti ile ilgili belirtiler değişmiş durumda. Buna göre koronavirüs, artık doğrudan ateş ve öksürük ile kendini göstermeyebiliyor. Uzmanlara göre insanlar, burun tıkanıklığı ve nezle gibi belirtilerle de COVID-19’a yakalandıklarını öğrenebiliyorlar. 

Haberde yer alan bilgilere göre günlük vaka sayısı, her gün yüzde 5 artıyor. Bu oranın tıpkı kasım-aralık dönemindeki ikinci dalgada olduğu gibi yüzde 20’lere ulaşabileceği ifade ediliyor. Bazı uzmanlara göre salgın, günlük 50 bin vaka sayısına ulaştıktan sonra plato dönemine girmiş olacak. İki üç hafta içinde plato dönemine girileceğini ifade eden uzmanlar, bundan sonra ise salgının hızının düşüşe geçeceğini belirtiyorlar.

Koronavirüsün kuluçka süresi de azaldı

Koronavirüs

Bilim insanları bugüne dek yaptıkları açıklamalarda, virüsün etkisinin 10 ila 14 gün içinde ortaya çıktığını ifade ediyorlardı. Ancak son dönemde, bu süre de kısalmış durumda. Hatta uzmanlara göre koronavirüs, etkisini şu sıralar bir hafta içerisinde göstermeye başlıyor. Ayrıca uzmanlara göre COVID-19 nedeniyle hastaneye başvuran vatandaşların yaş ortalaması, şu sıralar 50-60 aralığına oturmuş durumda. Ancak ağır hasta sayısının toplam hasta sayısına oranının 0.7‘lerde olması, umut veren bir durum olarak lanse ediliyor.

Bu arada, yaklaşmaktan olan Ramazan’ın da salgının seyrini olumlu olarak etkileyeceğine inanılıyor. Bu bağlamda hem kuralların sıkılaştırılmış olması hem de toplumsal hareketin yavaşlayacak olmasının, salgını yavaşlatacağına inanılıyor. Ancak Ramazan ile ilgili konuşulması gereken iki husus bulunuyor. Bunlardan bir tanesi ev ziyaretleriyken diğeri ise kılınabileceği söylenen teravih namazları. Eğer vatandaşlar, iftar için yakınlarına gider ya da teravih namazları için yeterli tedbirler alınmazsa, salgın hızında en ufak bir düşüş olmayabilir.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.