Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Pandemi Sırasında Doğan Çocukların Daha Düşük IQ’lu Olduğu Kanıtlandı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Pandemi Sırasında Doğan Çocukların Daha Düşük IQ'lu Olduğu Kanıtlandı

Pandemi Sırasında Doğan Çocukların Daha Düşük IQ'lu Olduğu Kanıtlandı

Amerikalı bilim insanlarının yapmış olduğu bir araştırma, COVID-19 pandemisinin yeni doğan çocuklar üzerinde bıraktığı etkiyi ortaya çıkardı. Brown Üniversitesi ve Rhode Island Hastanesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü bu ortak çalışmaya göre pandemi sırasında doğan bebeklerin sözel, motor ve genel bilişsel performansı, normal dönemde doğan bebeklere göre bir hayli düşük. 

Pandemiden önceki 10 yılda doğan bebeklerle pandemi sırasında doğan bebeklerin IQ seviyesini karşılaştıran bilim insanları, aradaki seviye farkının 22 olduğunu ortaya çıkardı. Makalede yer alan bilgilere göre pandemiden önceki 10 yılda 3 ay ile 3 yaşındaki çocukların IQ ortalamları 100 iken, pandemi sırasında doğan bebeklerin IQ ortalamaları ise sadece 78.

Aile arası iletişim eksikliği, çocuklarda düşük IQ’ya yol açıyor:

covid-19

ABD’nin Rhode eyaletinde ikamet eden 672 çocuk, Brown Üniversitesi’nden Doçent Dr. Sean Deoni’nin liderlik ettiği araştırmaya dahil edildi. Bu katılımcılardan 188’i Temmuz 2020’den sonra, 308’i Ocak 2019’dan önce, 176’sı Ocak 2019 ile Mart 2020 arasında doğduğu belirtilirken, çocuklardan hiçbirinde gelişimlerini engelleyecek türde bir rahatsızlık bulunmadığının da altı çizildi.

Araştırma kapsamında daha düşük sosyoekonomik imkanlara sahip çocukların IQ seviyelerinin diğerlerine göre daha düşük olduğu ortaya çıkarken, pandemi yüzünden ebevenynlerin stresli ve bitkin oluşunun çocuklara yansıdığı, bununda etkileşimi azaltarak düşük IQ’ya yol açtığı belirtildi. 

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli