Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

PS5’in Xbox Series X/S’i İkiye Katladığı 2021 İlk Çeyrek Konsol Satışları Açıklandı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

PS5'in Xbox Series X/S'i İkiye Katladığı 2021 İlk Çeyrek Konsol Satışları Açıklandı

PS5'in Xbox Series X/S'i İkiye Katladığı 2021 İlk Çeyrek Konsol Satışları Açıklandı

Geçtiğimiz kasım ayında Microsoft ve Sony, yeni konsollarının donanımlarını, özellikle konsol camiası için oldukça etkileyici bir şekilde kullanıcılarına tanıtmıştı. Gelişmiş SSD’lerden tutun ışın izleme, geliştirilmiş kontrolcüler ve diğer yeni özellikler, oyuncuları fazlasıyla heyecanlandırmıştı. 

Konsolların güçlerini test edebileceğimiz birçok oyun şu an marketlerde yerini almış olsa da sayılarının yeterli olduğunu söylemek çok zor. Yine de her nesilde olduğu gibi bu nesilde de Xbox ve PlayStation kıyasıya bir yarış içinde. Konsolların 2021’in ilk çeyreğinde ne kadar sattığını gösteren Ampere Analysis tarafından sunulan bilgiler, PlayStation’ın Xbox’ı ikiye katlandığını gösteriyor.

2021 ilk çeyreğinde PlayStation 5, Xbox One X/S’i ikiye katlamış durumda:

Playstation konsol satışlarında Xbox'ı ikiye katladı

Aktarılan bilgilere göre 2021 yılının ilk çeyreğine baktığımızda, PlayStation tarafının 2,83 milyon, Xbox tarafınınsa 1,31 milyon konsol sattığını görüyoruz. Bu bağlamda Sony’nin ikiye katlamaktan öteye geçtiğini söylemek yanlış olmaz.

Sık sık stok sorunlarıyla gündeme gelen konsollar hakkında birçok kez dengelerin değişeceği konusunda öngörülerde bulunulmuştu. Fakat IBM, yonga eksikliğinin 2023’e kadar sürmesini beklediğini geçtiğimiz günlerde onayladı. Bu da PlayStation ve Xbox satışlarının stok sorunları eşliğinde bu oranda devam edeceğine işaret ediyor.

Konsol yarışında liderliği elinde tutan taraf PlayStation veya Xbox değil:

Xbox Playstation ve Switch Satış Grafiği

Çoğunlukla Xbox ya da PlayStation taraflarına aşina olunsa da konsol satışlarında en önde giden taraf Nintendo Switch. Oyunların, konsol satın alımlarını fazlasıyla etkilediğini gördüğümüz tabloda Switch ailesi, 2,83 milyon satan PlayStation 5’in ve 1,31 milyon satan Xbox Series X/S ailesinin toplamından da yukarı çıkarak 5,86 milyon satışa ulaşmış. Switch ailesinin bu başarısı, konsolun Animal Crosssing: New Horizons oyunuyla da bağdaştırılıyor. Zira oyun, 2021 Mart ayının en çok satanları arasındaydı.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.