Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Rekabet Kurulu’nun Google Kararları, Küresel Ölçekte ‘Yılın En İyi Rekabet Kararı’ Adayı Oldu

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rekabet Kurulu'nun Google Kararları, Küresel Ölçekte 'Yılın En İyi Rekabet Kararı' Adayı Oldu

Rekabet Kurulu'nun Google Kararları, Küresel Ölçekte 'Yılın En İyi Rekabet Kararı' Adayı Oldu

Hem ülkemizde hem de dünyada, Google, Facebook gibi teknoloji devlerinin sektörde yarattığı rekabet sorunları ile mücadele için pek çok soruşturma yürütülüyor. Adil rekabet koşullarının sağlanmasına yönelik kararların alınması ve uygulanması için yürütülen bu soruşturmalar, zaman zaman şirketlere para cezası olarak dönüyor, kimi zamansa şirketlerin uygulamalarında değişikliklere gitmeleri gerekebiliyor.

Türkiye de bu noktada geçtiğimiz yıl Google ile ilgili benzer içerikte soruşturmalar yürütmüş, yürütülen iki soruşturma sonucunda Google’a Rekabet Kurulu tarafından para cezası verilmişti. Rekabet Kurulu’nun bu kararları, ‘Küresel Rekabet Ödülleri’ arasında dünya genelinde 2020’de bir rekabet otoritesi veya mahkeme tarafından yapılan en iyi uygulamalardan biri olmayı başardı. Rekabet Kurulu’nun Google kararları, Global Competition Review (GCR) tarafından küresel ölçekte ‘Yılın En İyi Rekabet Kararı’ kategorisinde aday olarak gösterildi. Adaylar arasında teknoloji devlerine yönelik kararlar yer alırken aynı zamanda farklı sektörlerde yaşanan rekabet ihlalleri de yer aldı.

İki soruşturma, iki para cezası:

Google Rekabet Kurulu

Rekabet Kurulu, 2020 yılı içerisinde Google’a yönelik iki farklı soruşturma yürüttü. Bunlardan ilki Google’ın genel arama pazarındaki durumunu kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığına yönelik alınan karardı. Kurul bu karar ile Google’a 98 milyon TL’lik bir idari para cezası vermişti.

Rekabet Kurulu’nu aday haline getiren karar ise Google’ın Adwords reklamları ile organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırdığına hükmedildiği karar oldu. Bu karar ile ise Google’a 197 milyon TL’lik idari para cezası verildi.

Yürütülen soruşturma sonucunda açıklanan kararda ‘genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği‘ sonucuna varılmıştı.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.