Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Samsung, 5G’yi Bile Doğru Dürüst Görememişken 6G’nin Demosunu Gösterdi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Samsung, 5G'yi Bile Doğru Dürüst Görememişken 6G'nin Demosunu Gösterdi

Samsung, 5G'yi Bile Doğru Dürüst Görememişken 6G'nin Demosunu Gösterdi

5G, yeni yeni ana akım bağlantı teknolojisi haline gelmeye başlıyor ve henüz Türkiye’de kullanıma sunulmuş dahi değil. Ancak bu durum, sonraki nesil bağlantı teknolojisi olacak 6G için çalışmaların şimdiden başlamış olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Mobil teknoloji sektörünün öncü markalarından Samsung, terahertz frekanslara ulaşan ilk 6G prototipi demosunu göstermiş durumda.

5G, kullanıcılara daha yüksek veri aktarım hızları ve daha düşük gecikme süreleri vadediyordu ki 6G de temelde daha da yüksek veri aktarım hızı ve daha da düşük gecikme süreleri sunacak. 6G’nin potansiyel olarak 50 kat daha yüksek veri aktarım hızı ve 10 kat daha düşük gecikme süresi sunması bekleniyor ki bu; 8K çözünürlük, VR ve holografik video teknolojilerinin devasa veri paketlerini transfer etmek açısından ihtiyaç duyulan bir gelişme.

6g prototip

Halihazırda kullanılmakta olan 5G teknolojisi, 40 Ghz’e kadar frekansta çalışıyor ancak 6G bunu 100 Ghz’ün üzerine taşıyacak ve Thz spekturumuna ulaşacak. Samsung, Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesi ile gerçekleştirmiş olduğu çalışmada 140 Ghz frekansa, 2 Ghz bant genişliğine sahip bir sistem ortaya koydu ve demoda 15 metre mesafede 6,3 Gbps hız ile veri transferi gerçekleştirmeyi başardı.

5G’nin maksimum hız rekorunun 5,23 Gbps olduğunu düşünürsek 6G’nin alt sınırının bile 5G’nin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte 6G’nin 1.000 Gbps hız potansiyeline sahip olduğunu düşünürsek henüz işin çok başında olduğumuz da bir gerçek. Yine de şu ana kadar yapılan açıklamalar, 2030‘dan önce 6G’nin ticari kullanıma sunulmasının beklenmediği yönünde. Bu, 6,2 Gbps hızın yukarıya taşınması için yeterli zamanın olduğunu gösteriyor.

6g prototipi demosu

Samsung’un açıklamalarına göre demoda kullanılan sistem 16 kanallı bir dizi verici ve alıcı modüllerinin yanı sıra sinyalleri işleyen ve alıcıya yönlendirmeye yarayan bir temel bant biriminden oluşuyor. Söz konusu teknoloji üzerinde gerçekleştirilen her türlü gelişme 5G altyapılarına da olumlu olarak yansıyacağından 6G’nin kullanıma sunulmasına 10 yıla yakın bir süre olmasına rağmen çalışmaların hayatımızı daha kısa bir sürede etkilemesi mümkün.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.