Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Şirket İçi Taciz ve Cinsiyetçilik İddialarını Dile Getirmesi Sonrası Kovulan Çalışan, Apple’a Dava Açıyor

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şirket İçi Taciz ve Cinsiyetçilik İddialarını Dile Getirmesi Sonrası Kovulan Çalışan, Apple'a Dava Açıyor

Şirket İçi Taciz ve Cinsiyetçilik İddialarını Dile Getirmesi Sonrası Kovulan Çalışan, Apple'a Dava Açıyor

Apple tam da lansmana günler kala en az yeni iPhone ailesi kadar konuşulan bir konu ile gündemde. Ashely Gjovik isimli bir Apple çalışanı, bir süredir Twitter’da şirketteki çeşitli taciz, zorbalık ve cinsiyetçilik iddialarını dile getiriyor. #AppleToo hareketi ile başka Apple çalışanlarının da konuya ilişkin açıklamaları sonrası epey ısınan gündemde dün oldukça manidar bir durum yaşandı.

Apple, bir süre önce iddiaları sebebiyle idari izne çıkardığı çalışanını aniden kovdu. Gerekçe olarak gizli bilgilerin paylaşılmasını ve ‘fikri mülkiyet ihlalini’ gösterse de, şirket paylaşılan gizli bilgilerin ne olduğu sorusuna yanıt vermedi. Gjovik’in işine son vermeden önce onu konu hakkında görüşmeye çağıran ve ‘görüşmenin yazılı gerçekleşmesi’ isteğini reddeden Apple, bunun hemen ardından da Gjovik’i kovdu.

Gjovik dava açıyor:

Gjovik yeni paylaştığı bir haberle Apple’a karşı açmak istediği özel davanın Equal Employment Opportunity Commission (Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu) ve California’s Department of Fair Employment & Housing (Kaliforniya Adil İstihdam ve Konut Departmanı) tarafından onay aldığını bildirdi. Gjovik’in bu davaya hangi iddialarını taşıyacağı henüz bilinmiyor. 

Dava ile birlikte uzun zamandır Apple’da devam ettiği iddia edilen ırkçılık, cinsiyetçilik, taciz ve zorbalık gibi vakaların yöneticiler ve Tim Cook tarafından yeterince ciddiye alınmadığı konusunun da bir süre daha tartışılacağını söyleyebiliriz. Ancak davanın sonucunun Gjovik lehine olup olmayacağı konusu büyük bir muamma.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.