Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Sivrisineklerin Tamamen Yok Olması Halinde Doğada Meydana Gelebilecek Şeyler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sivrisineklerin Tamamen Yok Olması Halinde Doğada Meydana Gelebilecek Şeyler

Sivrisineklerin Tamamen Yok Olması Halinde Doğada Meydana Gelebilecek Şeyler

Sivrisinekler, her yaz ayında olduğu gibi bu sene de biz insanları çıldırtıp uykusuz bir şekilde işe gitmemiz için yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı. Peki bu canlıların doğadaki yeri ne? Bir işe yarıyorlar mı, yoksa bu hayattaki tek gayeleri bizi sinir edip bir yerlerimiz kızarmış bir şekilde uykusuz kalmamızı mı sağlamak? Hadi gelin, bu sinir bozucu canlıları daha yakından tanıyalım:

Pek çok hastalığı insanlara taşıyabilir

Sivrisinek

Sıtma, her sene dünya çapında 247 milyon kişiyi enfekte eder ve ortalama 1 milyonunu da öldürür. Sivrisinekler; sarı humma, dang humması, chikungunya virüsü ve batı nil virüsü gibi hastalıkları yayarak, çok büyük bir sağlık ve mali yüke sebep olurlar. Peki, ya hiç sivrisinek olmasaydı? Doğa bu soruyu, ekolojide uzmanlaşmış bilim insanlarının önüne getirdi ve ortaya, birtakım şaşırtıcı yanıtlar çıktı.

Sivrisinekleri yok etmek nasıl sonuçlar doğurur?

Sivrisinek

Yaklaşık 3.500 adet isimlendirilmiş sivrisinek türü mevcut. Hemen hemen her kıta ve habitatta yaşarlar ve çok sayıda ekosistemde önemli işlevlere sahiptirler. Bir böcek bilimci olan Jittawadee Murphy’e göre, sivrisinekler gezegenimizde 100 milyon seneden fazla bir zamandır varlar ve birçok türle beraber evrim geçirdiler. Ve bir sivrisinek türünün silinmesi, geriye avcısı olmayan bir yırtıcı hayvan veya tozlaştırıcısı olmayan bir bitkiyi bırakabilir. Yani dengeyi bozabilir.

Sivrisineklerin yok olduğu bir senaryoda böcek, örümcek, semender, kertenkele ve kurbağanın pek çok türü birincil besin kaynağını kaybederdi. Örneğin, yayımlanan bir çalışmada araştırmacılar, Fransa’daki bir bölgeye mikrobik sivrisinek kontrol edici olan bir madde püskürterek ev kırlangıçlarını gözlemlediler. Püskürtme sonrası, normalde yuva başına ortalama iki yavru üreten kuşların, çalışma bölgesinde bu sayıyı 3’e çıkardıkları saptandı.

Sivrisinekle beslenen pek çok kuş, sivrisinekler ortadan kalktıktan sonra, türlerini devam ettirebilme adına diğer böceklere yönelirdi.  Fakat öte yandan böcekle beslenen kimi türler, sivrisinekleri hiç özlemeyebilir. Mesela yarasalar, genellikle güve ile beslenirler ve bağırsak içeriklerinin yalnızca %2’sinden biraz daha azı sivrisineklerden oluşur. 

Diğer hayvanların göç yolları değişebilir

Sivrisinek

Sivrisinekler, bir ren geyiği sürüsündeki her hayvandan günde yaklaşık 300 mililitre kadar kan alır. Ren geyiklerinin sivrisinek sürülerinden kaçmak için yollarında değişiklik yaptıkları bilinmektedir. Yani göç yolları değişirse; binlerce ren geyiğinin göç ettiği, toprağı ezdiği, liken yediği, kurtları beslediği ve çoğunlukla ekolojiyi değiştirdiği yerlerde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Sivrisinek larvaları tamamen ortadan kalkarsa, yüzlerce balık türü, hayatta kalabilmek için beslenme şekillerini değiştirmek zorunda kalacaktır. Bu basit bir şeymiş gibi görünse de; beslenme davranışı, balıklarda önemli bir yere sahiptir. Örneğin sivrisinek balığı (gambusia affinis) özel bir avcıdır ve sivrisinekleri öldürmek için pirinç tarlalarında ve yüzme havuzlarında haşere kontrolü olarak kullanılır. Soyunun tükenmesi veya öteki balıkların kaybı, besin zincirinde çok önemli etkilere sebep olabilir. 

Bitki büyümesini olumsuz etkileyebilir

Sivrisinek

Larva olarak sivrisinekler, sucul ekosistemlerde önemli biyokütle oluştururlar. Yani su ekosistemleri için hayati öneme sahip olabilirler. Etkiler, söz konusu su kütlesine de bağlıdır… Sivrisinek larvaları, Kuzey Amerika’nın doğu kıyısında sayıca çok fazladır. Sivrisinek türleri, orada yaşayan böcekler, bakteriler ve protozoa gibi mikroorganizmalarla beraber bulunur. Öbür böcekler suda boğulduğunda, sivrisinek larvaları atık ürünler üzerinden beslenir ve bitkiler için azot gibi birtakım besinleri üretir. Bu durumda; sivrisinekleri ortadan kaldırmanın, bitki büyümesi açısından olumsuz sonuçlara yol açacağını söyleyebiliriz.

Sivrisinek olmadan binlerce bitki türü tozlayıcılarını kaybedebilir. Bunlardan en çarpıcısı, ‘ceratopogonidae’ türünün, kakao bitkisi gibi tropikal türlerin tozlaştırıcısı olmasıdır. Yani bu türün ortadan kalkması, çikolatasız bir dünya manasına gelebilir.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.