Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Tesla, Güvenlik Sorunu Nedeniyle 300 Bin Model 3 ve Model Y Aracı Geri Çağırdı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tesla, Güvenlik Sorunu Nedeniyle 300 Bin Model 3 ve Model Y Aracı Geri Çağırdı

Tesla, Güvenlik Sorunu Nedeniyle 300 Bin Model 3 ve Model Y Aracı Geri Çağırdı

Elon Musk’ın CEO’luğunu yaptığı elektrikli araba şirketi Tesla, yüz binlerce aracını geri çağırdı. Kararın nedeninin seyir kontrol sisteminde kaynaklanan bir sorun olduğu bildirildi. Ancak araca halihazırda sahip olan kullanıcılar, güncelleme sayesinde bu sorunu çözebilmekte.

Tesla’nın Model 3 ve Model Y araçlarının çoğunlukla Çin’den çıkanlarında, seyir kontrol özelliğini yanlışlıkla açabilecek bir hata saptandı. Hızı kontrolsüz şekilde değiştirebilecek bu hatanın kazaya sebebiyet verebileceği nedeniyle söz konusu araçlar geri çağrıldı.

300 bin Model 3 ve Model Y geri çağrıldı

tesla model 3 model y

Çin’deki Piyasa Düzenleme Devlet İdaresi’ne göre çoğunlukla Çin’de üretilen Tesla Model 3 ve Model Y araçlarda hızı düzenleyen seyir kontrolü özelliği, olması gerektiği gibi çalışmıyor. Bu araçlardaki seyir kontrol sistemleri yanlışlıkla aktive olabiliyor. Dolayısıyla şoför istemeden hızda birden artış yaşanabiliyor.

Tesla, bunun üzerine birkaç gün önce araçlarını geri çağırma kararı aldı. İade süreci Aralık 2019’dan Haziran 2021 dönemine kadar üretilen araçları kapsayacak. Otomotiv bayilerinden Tesla’nın Şangay fabrikasından çıkmış 249 bin 855 adet Model 3 ve Model Y toplanacak. Bu dönemde Çin’e ithal olarak gönderilmiş aynı modellerde 35 bin 665 araç da güvenlik sebepleriyle toplanacak. Bu araçlardan halihazırda satın almış kişilerin bu konuda bir sorunu olmayacak. Çünkü sistemdeki sorun, şu anda kullanımda olan bir güncellemeyle çözülebilecek

Tesla’dan henüz resmî bir açıklama gelmese de şirket, Çin’in sosyal medya platformu Weibo üzerinden konuyla ilgili bir gönderi paylaştı. Gönderide şu ifadeler yer aldı: “Geri çağırmayla verdiğimiz zahmetten dolayı tüm araç sahiplerinden özür dileriz. Tesla, ulusal güvenlik şartlarını göz önünde bulundurarak güvenlik geliştirmeleri üzerinde çalışmaya devam edecek.”

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.