Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Tüm Dünyanın Beklediği An Geldi: NASA’nın Uzay Aracı Perseverance Mars’a İniyor [Canlı İzle]

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tüm Dünyanın Beklediği An Geldi: NASA'nın Uzay Aracı Perseverance Mars'a İniyor [Canlı İzle]

Tüm Dünyanın Beklediği An Geldi: NASA'nın Uzay Aracı Perseverance Mars'a İniyor [Canlı İzle]

İnsanlığın uzayı keşif macerası devam ediyor. Güneş Sistemi’nde bize en yakın gezegenlerden biri olan Mars da şu andaki pek çok araştırmanın merkezinde yer alıyor. Bu çalışmalardan biri de NASA’nın Perseverance adlı görevi.

NASA, görevle aynı ismi taşıyan bir yüzey aracını Mars’a göndermişti. Aylar süren yolculuğun ardından üzerinde 23 kamera, çok sayıda sensör ve çeşitli bilimsel çalışmalar için özel olarak geliştirilmiş ekipmanla kızıl gezegene iniş yapacak.

Yedi dakikalık dehşet

perseverance

NASA, Perseverance adlı aracı Mars’ta Jezero Krateri adı verilen bölgeye indirecek. Bu indirme görevi teknik olarak yolculuğun en zorlu kısmı olarak gösteriliyor. Hatta bilim insanları, aracın gezegen atmosferine girişinden yere konmasına kadar olan 7 dakikalık süreye Dehşetin Yedi Dakikası adını veriyor.

Dünya’da 1 ton ağırlığında olan ve ortalama bir otomobil boyutundaki araç, kızıl gezegen yüzeyinde geçmişte yaşam olup olmadığına dair ipuçları arayacak ve daha sonra gezegenimize getirilecek olan örnekler toplayacak. İniş ekipmanları ise 2012’deki Curiosity inişinin daha gelişmiş ekipmanlarla gerçekleştirilmiş bir versiyonu olacak.

Mars atmosferi bizimkinden 100 kat daha ince. Bu da aerodinamik olarak aracı yavaşlatacak bir açık hava sürtünmesi olmadığı anlamına geliyor. Haliyle eldeki aerodinamik kuvvetleri, paraşütleri, minik iticileri ve devasa hava yastıklarını kullanarak sağlıklı bir iniş yapmak için hazırlıklar yapıldı.

İniş canlı yayında

perseverance

Perseverance’ın inişi NASA tarafından canlı olarak da yayınlanıyor. Canlı yayını internet üzerinden izlemek de mümkün. NASA’nın resmi YouTube kanalında inişe an be an tanık olmak mümkün oluyor. İniş öncesinde uzmanlar görev hakkında açıklamalar yapıyor.

Bu tarihi görevi aşağıda yer alan bağlantıdan izleyebilirsiniz. Araç Mars yüzeyine Türkiye saati ile 19 Şubat 2021 saat 00:03’te inecek.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.