Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Türk Bilim İnsanı, Yeni Tip COVID-19’u Tespit Edebilen PCR Testi Geliştirdi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türk Bilim İnsanı, Yeni Tip COVID-19’u Tespit Edebilen PCR Testi Geliştirdi

Türk Bilim İnsanı, Yeni Tip COVID-19’u Tespit Edebilen PCR Testi Geliştirdi

İngiltere’den dünyanın dört bir yanına dağılan yeni tip COVID-19 varyantı, küresel şekilde endişeler yaratırken bilim insanları da bu virüs tipini kolay bir şekilde tespit edebilecek kitler üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Avusturya’da Procomcure Biotech şirketinin CEO’su ve kurucusu Prof. Dr. Kamil Önder, yeni tip varyantın çıkmasının ardından hızlı bir şekilde çalışmalara başladı ve yeni varyantı kısa bir şekilde tespit edebilen PCR test kiti geliştirdi. Önder, %70 – %80 arasında doğruluk payının bulunduğu bu testin son derece hızlı bir şekilde, uygun maliyetlerle yapılabildiğini açıkladı. 

PCR testinin değeri sadece 6 euro 

kamil önder

Yaklaşık 16 yıl önce Avusturya’ya taşınan ve orada Biotech adlı bir şirket kuran Prof. Dr. Kamil Önder, tıpkı diğer bilim insanları gibi kendisini ve şirketini COVID-19’a karşı verilen mücadeleye adamış durumda. 

Önder, daha önce Türkiye Sağlık Bakanlığı ile iletişim halinde olduklarını ve Avusturya’dan yüzlerce test kitini ülkemize ulaştırdıklarını belirtti. Önder’in yeni haberi ise yeni tip COVID-19 varyantına dair bir nebze de olsa rahatlatacak bir gelişme oldu.

PCR testi

PCR testlerinin Ar-Ge’den üretime kadar %100 Avusturya menşeli olduğunu belirten Önder, testin dizilim işlemine ihtiyaç duymadan kısa bir süre içerisinde yanıt verdiğini dile getirdi. Biotech kurucusu, PCR testlerinin son derece uygun maliyetlerde üretildiğini ve dolayısıyla testin bütçe konusunda insanlara kolaylık sağlayabileceğini açıkladı.

Testlerin doğruluk paylarının %70 – %80 arasında olduğunu belirten Önder, şu açıklamalarda bulundu: “PCR testleri Avusturya’da kullanılmaya başlandı. Şu anda bir test seti 6 Euro (yaklaşık 52 TL) değerinde. Ancak fiyatı üretim sayısı ve teslimat kapsamına göre farklılık gösterebiliyor. Sonuç 70-90 arasında alınıyor. Tüm işlem dizileme olmadan, uygun ücretli ve çok hızlı yapılabiliyor. Bu sayede virüse karşı büyük bir avantaj sunuyor.”

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.