Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

‘TurkDef’ İsimli Hacker Grubu, Uludağ Sözlük’teki Bazı Sayfaları Hackledi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

'TurkDef' İsimli Hacker Grubu, Uludağ Sözlük'teki Bazı Sayfaları Hackledi

'TurkDef' İsimli Hacker Grubu, Uludağ Sözlük'teki Bazı Sayfaları Hackledi

Türkiye’nin en popüler internet sözlüklerinden bir tanesi olan Uludağ Sözlük, büyük bir hack olayı ile karşı karşıya gibi görünüyor. Kendi istatistiklerine göre 345 bin 96 üyesi olan ve bugüne kadar 26 milyonu aşkın girdinin yapıldığı sözlükteki bazı sayfalar, an itibarıyla erişilemez durumda. Saldırıyı gerçekleştiren bilgisayar korsanları, söz konusu sayfalarda kendi mesajlarını yayınlıyorlar. 

Bilgisayar korsanlarının paylaştıkları mesajlara baktığımızda, bu saldırının ardında “TurkDef“in bulunduğunu görüyoruz. Sözlük bünyesindeki dört farklı sayfaya saldırı düzenleyen bilgisayar korsanları, bu sayfalardan 3 tanesinin kontrolünü ellerinde tutmaya devam ediyorlar. Saldırılan sayfalar arasında yer alan “Galeri” ise yeniden Uludağ Sözlük bünyesine geçmiş gibi görünüyor.

Konuyla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı

Uludağ Sözlük

Uludağ Sözlük tarafından açılan resmi sosyal medya hesaplarına baktığımızda, konuyla ilgili hiçbir açıklamanın yapılmadığını görüyoruz. TurkDef ise Instagram üzerinden yaptığı bir paylaşım ile saldırıyı duyuran taraf oldu. İşin en ilginç yanı ise hack olayının üzerinden neredeyse 1 gün geçecek olmasına rağmen hacklenen sayfaların yeniden kontrol altına alınamamış olması.

Saldırılar şu sayfalara gerçekleştirildi

quiz.uludagsozluk.com (Hala kapalı) sorucevap.uludagsozluk.com (Hala kapalı) galeri.uludagsozluk.com (Açık) uludagsozluk.com/radyo/program/303 (Hala kapalı)

TurkDef, ele geçirdiği sayfalarda “Kayakları hazırlayın, Uludağ’da kaymaya geldik.” ve “Zevkine sözlük hackleyelim dedik. Uludağ karlı penguenli iyi gider diye düşündük.” gibi mesajlar paylaştılar. Ayrıca saldırıda rol alan bilgisayar korsanlarının kimler olduğu da bu mesajlar arasında yer alıyor.

Uludağ Sözlük saldırısı, TurkDef için bir ilk değil. Hatta son da olmayacak. Zira bu ekip, daha önceden de National Geographic, Red Bull, Mazda, Decathlon ve Philips gibi kurumlar ile Barbara Palvin, Linkin Park Grubu ve Serkan İnci gibi ünlü isimlere ait olan internet sitelerini de hacklemiş, seslerini dünyaya duyurmuşlardı.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli