Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Türkiye, ‘Ev Gençleri’ Sayısında Avrupa’da İlk Sırada Yer Aldı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye, 'Ev Gençleri' Sayısında Avrupa'da İlk Sırada Yer Aldı

Türkiye, 'Ev Gençleri' Sayısında Avrupa'da İlk Sırada Yer Aldı

Günümüzde yaşam tarzımızın ve özellikle gençlerin zamanını nasıl geçirdiklerinin büyük bir değişime uğradığını herkes biliyor. Bu değişimle birlikte tüm dünyadaki genç nüfusta ‘NEET‘ şeklinde tanımlanan bir kesim de tanımlandı. Bu kesim, ‘ev gençleri‘ veya ‘evde oturan gençler‘ şeklinde açıklanıyor.

Kesme verilen tanımın açılımı ‘Not in Education, Employment or Training‘ ve Türkçe’ye “ne eğitimde, ne stajda ne de işte olan gençler” şeklinde çevrilebiliyor. Bu gençler, uzunca bir süredir OECD tarafından da takip ediliyor (15-19 yaş ve 20-24 yaş olmak üzere iki grup şeklinde). Ev gençlerinin durumu tüm dünyada tartışılmaya devam ederken bugün ülkemizdeki durumun fazlasıyla kötü olduğunu gösteren bir haber paylaşıldı.

Türkiye, NEET genç dağılımında başı çekiyor:

neet

Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı tarafından paylaşılan haberde ülkemizdeki ev gençlerinin oranına yer verildi. Buna göre Türkiye’nin NEET oranı %30,7’lik payla büyük bir soruna işaret ediyor. Avrupa Birliği’nde %13,5 olan bu oran, Eurostat verilerine göre Türkiye’yi Avrupa ülkeleri arasında birinci sıraya yerleştiriyor. NEET oranının en düşük olduğu ülkeyse %6’lık orana sahip Hollanda.

NEET kesimine giren gençlerin cinsiyetlere göre dağılımlarında da özellikle ülkemizde devasa bir fark gözüküyor. Ülkemizdeki kadınların %44,9’u, erkeklerinse %22’si NEET kesimine giriyor. Avrupa’da cinsiyetlere göre dağılım, ülkemizdeki kadar büyük boyutta olmasa da bariz bir farka yer veriyor. Avrupa’da kadınların %16,2’si, erkeklerin de %12,8’i NEET olarak sınıflandırılıyor.

Türkiye’nin %30,7’lik oranla birinci sırada olduğu listenin ikinci sırasında %27,5’lik oranla Kuzey Makedonya bulunuyor. Kuzey Makedonya’yı sırasıyla %26,7’yle Karadağ, %22,7’yle İtalya, %20,3’le Sırbistan, %19’la Yunanistan, %18,2’yle İspanya, %17,9’la Bulgaristan, %17,2’yle Romanya, %15,4’le Hırvatistan ve %15’le Slovakya takip ediyor.

NEET gençler kimler oluyor?

NEET kesimine giren gençler; eğitimli ama çalışmak istemeyenlerden, göçmenlerden ve mültecilerden, dezavantajlı gruplardan, engellilerden, hane geliri düşük olanlardan, kırsal kesimde yaşayanlardan ve iş beğenmeyenlerden oluşuyor.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli