Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Türkiye’nin 5G Teknolojisine Geçiş Süreciyle İlgili Resmi Açıklama

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye'nin 5G Teknolojisine Geçiş Süreciyle İlgili Resmi Açıklama

Türkiye'nin 5G Teknolojisine Geçiş Süreciyle İlgili Resmi Açıklama

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) gerçekleştirilen Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi Toplantısı’nda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin 5G’ye geçiş sürecinde neler yaşanacağını açıkladı. Teknolojinin hayata geçirilebilmesi için önemli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Karaismailoğlu, yapılan çalışmaların tamamlanması ile Türkiye’nin alnının akıyla 5G’ye geçiş yapacağını ifade etti.

Karaismailoğlu’nun yaptığı açıklamalara göre tıpkı 4.5G teknolojisinde olduğu gibi 5G teknolojisinde de milli ve yerli teknolojiler geliştirilmesi için çeşitli şartlar olacak. Bu konuda çalışmaları için de Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi’ni kurduklarını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, bu kümelenmenin içinde olan 14 şirket ile 3 şebeke sağlayıcının duyduğu tüm ihtiyaçların, TÜBİTAK tarafından desteklenen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi ile sağlanılmaya çalışıldığını belirtti.

5G teknolojisinin en kritik bileşenleri yerli ve milli

5G

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na 5G için en kritik olan bileşenlerin tümü yerli ve milli teknolojilerle üretiliyor. Bu bağlamda üretilen bileşenler arasında baz istasyonu ve özel yazılımlar yer alıyor. Tamamen yerli ve milli projesinin ilk fazının da mart ayında tamamlanmasını hedeflediklerini vurgulayan bakan, teknolojinin kullanılabilmesi için diğer fazların da tamamlanması gerektiğini söylüyor. Türkiye, tüm bunlar tamamlandıktan sonra 5G’yi kullanmaya başlayacak.

Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamalara göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yerli ve milli 5G teknolojilerinin gelişimini desteklemeye devam edecek. Üretilecek teknolojilerin sadece Türkiye’deki 5G bağlantısı için kullanılmayacağını belirten Karaismailoğlu, ülkemizde üretilecek teknolojilerin markalaşacağını ve diğer ülkelere de ihraç edileceğini, bunun da cari açığın kapatılması için önemli fırsatlar süreceğini söylüyor.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli