Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Türkiye’nin İnternet Kullanım İstatistikleri Yayınlandı: Günde Neredeyse 3 Saat Sosyal Medya Kullanıyoruz

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’nin İnternet Kullanım İstatistikleri Yayınlandı: Günde Neredeyse 3 Saat Sosyal Medya Kullanıyoruz

Türkiye’nin İnternet Kullanım İstatistikleri Yayınlandı: Günde Neredeyse 3 Saat Sosyal Medya Kullanıyoruz

Dijital yaşantıya ilgili araştırmalar yapan ve bunları raporlaştıran medya şirketi We Are Social, Türkiye’nin internet, telefon ve sosyal medya kullanma alışkanlıklarına dair bir rapor yayımladı. Türkiye ile ilgili verilere geçmeden önce, 2021’in Ocak ayında dünyanın dijital durumunu anlatan trendlere ve istatistiklere şöyle bir göz atalım:

Nüfus: Dünya nüfusu 2021’in başlangıcında 7,83 milyar olarak kaydedildi. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre bu rakam her yıl yüzde 1 artıyor. Bu da, 2020’nin başlangıcından bu yana dünya nüfusunun 80 milyondan fazla arttığına işaret ediyor. Mobil: Günümüzde 5,22 milyar insan cep telefonu kullanıyor. Bu da dünya nüfusunun yüzde 66,6’sına tekabül ediyor. İnternet: 2021’in Ocak ayı itibariyle yeryüzünde internet kullanan kişi sayısı 4,66 milyar olarak kaydedildi. Bu anlamda geçtiğimiz yıldan beri yüzde 7,3 (316 milyon kişi) artış yaşandı. Sosyal medya: Küresel sosyal medya kullanımı inanılmaz bir hızla artıyor. Geçtiğimiz yıl dünyada 3,71 milyon sosyal medya kullanıcısı varken bu yıl sayı 4,20 milyara yükseldi. Artık dünya nüfusunun yüzde 53’ü sosyal medya kullanıyor.

Türkiye’de hangi elektronik cihaza ne kadar insan sahip?

elektronik cihazlar

Herhangi bir tür telefonu olanların oranı yüzde 90 Sadece akıllı telefonu olanların oranı yüzde 89 Akıllı olmayan telefona sahip olanların oranı yüzde 6,8 Kişisel/masa üstü bilgisayarı olanların oranı yüzde 67 Tableti olanların oranı yüzde 45 Oyun konsolu olanların oranı yüzde 20 Akıllı saat/bilekliği olanların oranı yüzde 17 Sanal gerçeklik cihazı olanların oranı yüzde 4,3

İnternet kullanımımıza genel bakış

bilgisayar

83 milyon nüfuslu ülkemizde herhangi bir cihaz vasıtasıyla internet kullanan kişi sayısı 62,07 milyon. Yani nüfusun yüzde 72’si internet kullanıcısı. İnternet kullanıcılarının sayısı geçtiğimiz yılın Ocak ayından bu yılın Ocak ayına kadar 2,4 milyon artarak yüzde 4’lük bir artış yaşanmasına yol açtı.

Türkiye’deki internet kullanıcıları bir gün içinde internette ne yapıyor?

yaşlı ve genç

Bir günde ortalama 7 saat 29 dakikayı internette geçiriyoruz 2 saat 51 dakika sosyal medya kullanıyoruz 3 saat 4 dakika televizyon seyrediyoruz 1 saat 21 dakikamızı Spotify gibi müzik dinleme uygulamalarında geçiriyoruz 58 dakika oyunlarla vakit geçiriyoruz

Mobil internet kullanımında ne durumdayız?

mobil

Mobil cihazlar aracılığıyla internette geçirdiğimiz ortalama süre tam 4 saat. Mobil internet kullananların sayısı 58,23 milyon. Toplam internet kullanıcıları arasında mobil internet kullanıcılarının yüzdesi yüzde 94. İnternete akıllı telefonlarla erişenlerin oranı yüzde 93 iken akıllı telefonlardan önceki tür telefonlarla internete girenlerin oranı yüzde 2.

Muzdarip olduğumuz konulardan biri: İnternet bağlantı hızları

internet hızı

Türkiye’de mobil internet bağlantılarında ortalama indirme hızı 34,79 MBPS. Bu anlamda çok az da olsa bir iyileşme yaşandı. Bu yılın Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama mobil internet bağlantı hızında yüzde 0.6 artış oldu.
Sabit internet bağlantılarında ise ortalama indirme hızı 28,89 MBPS. Sabit internet bağlantısının bir yıl içindeki iyileşme oranı ise çok daha yüksek. Bu yılın Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 oranında artış yaşandı.

Türkiye’de en çok ziyaret edilen web siteleri ve sitede geçirilen ortalama süre

internet siteleri

www.google.com – 9 dakika 12 saniye www.youtube.com – 25d 1s www.facebook.com – 8d 52s www.google.com.tr -8d 15s www.twitter.com – 10d 57s www.instagram.com – 8d 46s www.hurriyet.com.tr – 5d 05s www.sabah.com.tr – 2d 32s www.sozcu.com.tr – 7d 36s www.sahibinden.com – 11d 31s

Sosyal medya kullanımımıza genel bakış

sosyal medya

Türkiye’de aktif sosyal medya kullanıcısı sayısı tam 54 milyon. Yani ülke nüfusunun yüzde 64’ü sosyal medya platformlarını aktif şekilde kullanıyor. Nisan 2019-Haziran 2020 arasında sosyal medya kullancılarının sayısı 2,2 milyon artarak yüzde 4,2’lik bir artış yaşandı. Aktif sosyal medya kullanıcılarının platformlara mobil cihazla erişim oranı tam yüzde 99.

“Geçtiğimiz ay bir sosyal medya ağı/mesajlaşma uygulaması kullandım” diyenlerin oranı yüzde 99,7. “Sosyal medyayı aktif şekilde kullandım, bir şeyler paylaştım” diyenlerin oranı yüzde 91,4. Her bir internet kullanıcısına ait ortalama sosyal medya hesabı ise 9,4.

Türkiye’de en fazla kullanılan sosyal medya platformları ve kullanım yüzdeleri:

YouTube – yüzde 90 Instagram – yüzde 83 WhatsApp – yüzde 81 Facebook – yüzde 76 Twitter – yüzde 61 Facebook Messenger – yüzde 53 Pinterest – yüzde 34 LinkedIn – yüzde 32 Snapchat – yüzde 29 TikTok – yüzde 29 Skype – yüzde 27 Twitch – yüzde 24 Tumblr – yüzde 20 Reddit – yüzde 16 WeChat – yüzde 15 Line – yüzde 14

Hangi sosyal medya platformunda ortalama kaç saat geçiriyoruz?

vakit

WhatsApp’ta 15 saat Instagram’da 19,7 saat Facebook’ta 13,1 saat TikTok’ta 14 saat Twitter’da 7,8 saat

TikTok’ta Twitter’dan daha fazla vakit geçirildiğine dikkat çekmek isteriz.

YouTube’da en fazla aranan kelimeler:

youtube

Şarkılar Film Enes Batur Çukur Hercai PUBG Reynmen Şarkı Kadın Müzik Minecraft Söz Fero Güldür Güldür Derdim Olsun Ahmet Kaya Ben Fero Niloya Sen Anlat Karadeniz Müslüm Gürses

Bu listede sizin de daha önce aratarak katkıda bulunduğunuz bir kelime var mı? 

Google’da en fazla aranan kelimeler:

google

hava durumu youtube son dakika EBA çeviri altın facebook twitter sahibinden instagram haber dolar e-devlet google mynet haberler trendyol whatsapp sözcü translate

İnternette tam olarak ne yapıyoruz?

internet

yüzde 98,8’i video izliyor yüzde 44,8’i vlog izliyor yüzde 79,9’u müzik dinleme uygulamaları aracılığıyla müzik dinliyor yüzde 40,7’si çevrim içi radyo istasyonlarını dinliyor yüzde 31,9’u podcast izliyor/dinliyor yüzde 60,8’i Facetime gibi video arama uygulamaları kullanıyor yüzde 14,8’i Apple Pay, Samsung Pay gibi bir mobil ödeme aracı kullanıyor.

Sosyal medya üzerinden reklam yapma potansiyeli ne durumda?

reklam

Pazarlamacıların sosyal medyadaki reklamlar aracılığıyla kullanıcılara ulaşma ihtimalinin en yüksek olduğu yaş aralığı 25-34 yaş. Araştırmada ilginç bir detay var. Araştırılan tüm yaş aralıklarında (13-17, 18-24, 25-34, 35-44, 45-54, 55-64 ve +65) pazarlamacıların erkek sosyal medya kullanıcılarına ulaşma oranı kadınlara kıyasla daha fazla.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.