Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Vivaldi Geliştiricileri, Tarayıcının Son Sürümünü Nasıl Hızlandırdıklarını Açıkladı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Vivaldi Geliştiricileri, Tarayıcının Son Sürümünü Nasıl Hızlandırdıklarını Açıkladı

Vivaldi Geliştiricileri, Tarayıcının Son Sürümünü Nasıl Hızlandırdıklarını Açıkladı

Pek çok kullanıcı tarafından bilinmiyor olsa da bilinen kimseler tarafından sevilerek kullanılan internet tarayıcısı Vivaldi, geçtiğimiz günlerde “3.7” kodlu bir sürüm yayınladı. Özellikle de performans iyileştirmesine odaklanan bu sürüm, kullanıcılar için çok büyük avantajlar sunuyordu. Geliştiricilere göre Vivaldi 3.7 sürümü, sekme açılış hızlarını ikiye katlarken, yeni pencere açılışlarını da yüzde 26 kadar iyileştiriyordu. 

Vivaldi, pek çok internet tarayıcısında olduğu gibi Chromium altyapısını kullanıyor. Bu da ortaya büyük bir soru işareti çıkarıyor. Madem Chromium altyapısı, mevcut durumdan çok daha fazlasını sunuyordu, diğer geliştiriciler neden böylesi bir çalışma yapmadı? Bu sorunun yanıtını veren Vivaldi geliştiricileri, internet tarayıcısına ne gibi çalışmalar yaptıklarını açıkladılar.

Vivaldi’yi gözle görülür şekilde hızlandıran şey, PageStore’da yapılan değişiklikmiş

Vivaldi

Vivaldi geliştiricileri tarafından yapılan açıklamalara göre internet tarayıcısını hızlandıran şey, Vivaldi’nin “kalbi” olarak nitelendirilen PageStore yapısında değişiklikmiş. Bu yapının bir sekmedeki bilgilere daha sonradan erişilmesi için o sekmedeki bilgileri topladığını söyleyen mühendisler, PageStore’un mantığını değiştirerek hızlandırmayı sağladıklarını ifade ediyorlar. 

PageStore, normal koşullarda bir sekmede kullanıcıyı etkilemeyecek olan değişiklikler ile ilgili bile bilgi topluyormuş. İşte bu tür bilgilerin toplanmasını engelleyen geliştiriciler, yalnızca büyük değişikliklerin toplanmasını sağlamışlar. Bu da internet tarayıcısının sekme açılış hızını iki katına çıkarırken, pencere açılış hızını ise yüzde 26 kadar iyileştirmiş.

Vivaldi Browser

Vivaldi mühendislerinin mantığını değiştirdikleri PageStore, Chromium yapısının bir parçası değil. Bu yapı, doğrudan Vivaldi’ye özgü. Bu da geliştirici ekibin yaptığı iyileştirmenin, yalnızca Vivaldi için geçerli olacağı anlamına geliyor. Eğer yapılan çalışmalar Vivaldi özelinde değil de Chromium yapısında olsaydı, bugün pek çok kullanıcı çok daha hızlı bir internet tarayıcısı kullanıyor olabilirdi.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli