Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Yangın Termik Santrale Sıçrar ve Santral Yanarsa Ne Olur?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yangın Termik Santrale Sıçrar ve Santral Yanarsa Ne Olur?

Yangın Termik Santrale Sıçrar ve Santral Yanarsa Ne Olur?

Muğla’nın Milas ilçesinde günlerdir devam eden dev orman yangını, en sonunda korkulan bir sınıra dayandı. Yangın, son yapılan açıklamalara göre Kemerköy Termik Santrali’nin 500 metre yakınına kadar inmiş durumda. Bununla birlikte Milas Belediye Başkanı, son paylaşımında Kıyıkışlacık’ta da bir yangının ortaya çıktığını, bunun da korkuya neden olduğunu söyledi.

Yangının ilerleyişi halen durdurulamıyor. Dolayısıyla yangının herhangi bir anda termik santrale sıçraması oldukça muhtemel. Günlerdir dile getirilen yangının bu tehditi gerçeğe döndüğündeyse ne olacağı merak konusu. Peki, yangın termik santrale sıçrarsa ne olur?

Önlemler alındı, patlama olmayacak ancak sonuç her türlü kötü:

termik santral

Daha önce yapılan açıklamalar, alevlerin santrale ulaştığı durumda tribünleri sıcaklığı kaldıramaması nedeniyle büyük bir patlama meydana geleceği yönündeydi. Fakat son yapılan açıklamalar, patlama riskinin ortadan kalktığını gösterdi ve içlerimizi bir nebze de olsa rahatlattı. O açıklamalara göre termik santraldeki hidrojen tankları 2 gün önce boşaltılmaya başladı ve hidrojenin yerine su basıldı. Tesisin içinde de arazözlerin beklediği belirtildi.

Bunun yanı sıra yine aktarılan bilgilere göre Jandarma ekipleri, santral etrafına hendek kazarak yangını santralden uzaktan tutabilmek adına bir önlem aldı. Ayrıca santralin bugün üretim yapmadığı belirtildi. Öte yandan termik santralin değirmenlerindeki ve yanma odası kanallarındaki kömür miktarının ne olduğu henüz bilinmiyor. Bu yerlerde bir kömür olması durumunda alevler santrale sıçradığında yangının büyümesi de oldukça olası.

Santraldeki hidrojen tankları boşaltılmış ve kömürler de temizlenmiş olsa bile alevlerin santrale bulaşması durumunda çok büyük bir kötü sonuç bulunuyor: Termik santral, bu denli büyük bir yangının alevlerine dayanamayacak ve kullanılamaz hale gelecek. Bu da büyük elektrik kesintilerinin yaşanabileceğine işaret ediyor.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli