Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

You Dizisindeki Saplantılı Aşık Joe Goldberg’e Benzer Psikopat Film Karakterleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

You Dizisindeki Saplantılı Aşık Joe Goldberg'e Benzer Psikopat Film Karakterleri

You Dizisindeki Saplantılı Aşık Joe Goldberg'e Benzer Psikopat Film Karakterleri

2018 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlayan 2 sezonluk You dizisinin 3. sezonu da yolda. Netflix Original yapımı olan dizi için romantik – komedi başlığı atılabilir ancak kendisi gerçek bir gerilimdir. Çünkü oyuncu Penn Badgley tarafından canlandırılan Joe Goldberg karakteri, saplantılı aşık olarak yumuşatılsa da sonu cinayete kadar varan işlere imza atan gerçek bir sosyopattır. 2. sezonda ise işler daha da ilginç bir hal alır.

İzlemeyenlerin mutlaka izlemesini önerdiğimiz You dizisindeki saplantılı aşık karakteri, sinema ve dizi dünyasında ne ilk ne de son olacak. Çünkü maalesef gerçek hayatta da karşımıza çıkabilen bu tür karakterler hikayeye gerçek bir gerilim unsuru katıyorlar. Sinema ve dizi dünyasında You dizisindeki Joe Goldberg’e benzeyen pek çok karakter vardır ancak bunlar arasında öne çıkan isimlere gelin biraz daha yakından bakalım.

Sleepless in Seattle

You dizisindeki Joe Goldberg’ benzer saplantılı aşık karakterler:

Lucy Eleanor Moderatz – While You Were Sleeping Annie Reed – Sleepless in Seattle Lloyd Dobler – Say Anything Robbie Weaver – Crazy Stupid Love Zack Siler – She’s All That

Yalanın böylesi: Lucy Eleanor Moderatz – While You Were Sleeping

Tür: Dram, Romantik, Komedi Yıl: 1995 Yönetmen: Jon Turteltaub Oyuncular: Sandra Bullock, Bill Pullman, Peter Gallagher  IMDb: 6,7 Rotten Tomatoes: %80

You dizisindeki Joe Goldberg kadar olmasa da saplantılı bir aşık olan biletçi Lucy, uzun zamandır Peter’i uzaktan izlemekte ve giderek ona aşık olmaktadır. Şanslı bir gününde Peter’i trenin altında kalmaktan kurtarır ama yaralanan Peter komaya girer. İşler bu noktada karışır çünkü hastanede kendini Peter’in ailesine nişanlısı olarak tanıtır.

Peter komada yatadursun Lucy nişanlısı olarak onun evine gidip gelmeye ve tüm özel hayatını öğrenmeye başlar. Ancak aşk saplantısı o kadar büyük olmayacak ki Peter’in kardeşi Jack’e aşık olur. Sonrasında yaşananlar ise pek çok Sandra Bullock filminde gördüğümüz klasik bir romantik – komedi hikayesine dönüşür. Yine de bu tatlı final Lucy’nin yaptıklarını örtecek değildir. 

Nişanlısını terk edecek kadar büyük bir saplantı: Annie Reed – Sleepless in Seattle

Tür: Komedi, Dram, Romantik Yıl: 1993 Yönetmen: Nora Ephron Oyuncular: Tom Hanks, Meg Ryan, Ross Malinger  IMDb: 6,8 Rotten Tomatoes: %75

Tom Hanks tarafından canlandırılan Sam karakteri, eşi öldükten sonra oğlunu da alır ve Seattle’a yerleşir. Eşinin ölümü sonrası büyük bir travma yaşayan Sam’e oğlu yardımcı olmak ister ve onu bir çöpçatan radyo programına katılması için ikna eder. Duygularını açıkça ifade ettiği bu radyo programını dinleyenlerden biri de Meg Rayn tarafından canlandırılan nişanlı muhabir Annie’dir.

Annie, Sam’i dinledikçe aşık olur ve onun peşine düşmeye karar verir. Onu ve oğlunu uzaktan uzun süre takip eder, onunla iletişime geçer ve sonunda nişanlısını terk ederek odak noktasına Sam’i koyar. Sonunda Sam ve Annie Empire State Binası’nda buluşmak için sözleşirler. Sizi uzun zamandır uzaktan takip eden biri ile yapılacak ilk buluşma için korkutucu derecede yüksek bir yer. 

Sapık mı aşık mı?: Lloyd Dobler – Say Anything

Tür: Komedi, Dram, Romantik Yıl: 1989 Yönetmen: Cameron Crowe Oyuncular: John Cusack, Ione Skye, John Mahoney  IMDb: 7,3 Rotten Tomatoes: %88

Eleştirmenler tarafından son derece beğenilen Say Anything filmi, pek çok umutsuz romantik için de izlemesi keyifli bir filmdir. Ancak korkarız bu romantizmi biraz eşelediğimiz zaman karşımıza çıkan Dobler karakterinin liseden beri bir kıza saplantılı şekilde aşık olması gerçeğidir. Öyle ki sonunda onu ikna etmeyi başarır ve birlikte olurlar.

Kızın babası bu birlikteliğe onay vermediği zaman saplantılı aşığımız Dobler, bir kez daha çöker ama yine pes etmez ve evinin önünde kız için sinema tarihine geçecek bir serenat yapar. Ancak bu noktada How I Met Your Mother dizisinin 8. sezon 15. bölümünde de tartışılan bir mesele çıkar; Dobler’ın yaptıkları bir taciz olarak mı görülmeli yoksa sırf kız ona aşık olduğu için tüm abartılı hareketleri yalnızca bir romantizm olarak mı görmeliyiz?

Geleceğin You dizisinin Joe’su: Robbie Weaver – Crazy Stupid Love

Tür: Komedi, Dram, Romantik Yıl: 2011 Yönetmen: Glenn Ficarra, John Requa Oyuncular: Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore  IMDb: 7,4 Rotten Tomatoes: %79

Aslında Crazy Stupid Love filminde ana karakterimiz oyuncu Steve Carell tarafından canlandırılan Cal’dır. Cal, 40’lı yaşlarında evli, mutlu, çocuklu biriyken karısının mutlu olmadığını ve boşanmak istediğini söylemesi ile hayatı alt üst olur. Ancak filmimizde saplantılı aşık Cal değil, oğlu Robbie’dir.

13 yaşındaki Robbie, 17 yaşındaki bakıcısı Jessica’ya aşıktır ve defalarca reddedilmesine rağmen Jessica’nın üstüne gitmeyi sürdürür. Masum bir çocuk aşkı gibi görünen bu olay aslında Robbie’nin büyüdüğü zaman You dizisinde Joe Goldberg gibi olacağının ilk işaretleridir. Hayır demek, hayır demektir.

Sapıkça bir iddia: Zack Siler – She’s All That

Tür: Komedi, Romantik Yıl: 1999 Yönetmen: Robert Iscove Oyuncular: Freddie Prinze Jr., Rachael Leigh Cook, Matthew Lillard IMDb: 5,9 Rotten Tomatoes: %40

She’s All That filminin puanlarına bakarsanız zaten pek sevilmiş bir film olmadığını görürsünüz. Klasik bir Amerikan lise filmidir. Ancak You dizindeki Joe Goldberg karakterimize benzeyen Zach sayesinde bu film listemize girmeyi başarıyor. Lisenin havalı sporcusu Zach, popüler sevgilisi tarafından terk edilir ve boşluğa düşer. Bu boşlukta ise bir iddiaya girer.

İddiaya göre amacı, pek de çekici olmayan Laney’i mezuniyet balosuna gitmeye ikna etmektir. Kendi halinde bir kız için girilen bu acımasızca iddia, giderek taciz boyutuna varan eylemlere dönüşür. Elbette, kızımız Zach’e aşık olunca tüm bunları görmezden gelmemiz beklenir ancak ülkemiz dizilerinde de hala görüyor olduğumuz bu iddia hikayesi, kadın – erkek ilişkileri konusunda oldukça rahatsız edici detaylara sahiptir. 

Sinema dünyasında Netflix’te yayınlanan You dizisindeki saplantılı aşık Joe Goldberg’e benzeyen sapkın karakterlerden ve kısaca filmlerin hikayelerinden bahsettik. Filmin sonu sevimli bir aşk hikayesine bağlansa da bir kişiden habersiz onun peşine düşmek, reddetmesine rağmen onun üzerine gitmek tek kelimeyle tacizdir. İster kadın, ister erkek olun, yapmayın. 

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.