Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Yüzüklerin Efendisi’nin Rus Yapımı Versiyonu 30 Yıl Sonra YouTube’da Yayınlandı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yüzüklerin Efendisi’nin Rus Yapımı Versiyonu 30 Yıl Sonra YouTube'da Yayınlandı

Yüzüklerin Efendisi’nin Rus Yapımı Versiyonu 30 Yıl Sonra YouTube'da Yayınlandı

İngiliz yazar J. R. R. Tolkien’in efsanevi baş yapıtı Yüzüklerin Efendisi serisi beyaz perde için 2001 yılında Peter Jackson tarafından uyarlandığında büyük ilgi görmüştü. Kitapların isimlerini bile bilmeyenler büyük ölçüde Yüzüklerin Efendisi fanı olmuşlardı. Yüzüklerin Efendisi’nin bilinen en yaşlı yapımının 1978 yılında The Lord of the Rings isimli animasyon filmi olduğunu biliniyordu. Bununla beraber yine “film” olarak çekilen tek yapımın 2001 yılında çekildiği düşünülüyordu.

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan bir televizyon filmiyle işin rengi oldukça değişti. Meğer Sovyetler Birliği 30 yıl önce ilk Yüzüklerin Efendisi filmini çekmiş. Rus Yüzüklerin Efendisi fanları bu konuda çok mutlu keza, ülkeleri gerçekten ilki gerçekleştirmiş olabilir. 1991 yılında Leningrad Televizyonu’nun stüdyosunda çekilen ve yayınlanan film izleyiciyle sadece bir kere buluşabilmiş ve ardından yayından kaldırılmış.

Yazarın İngiliz olması kaldırılmasında büyük neden olabilir

Bildiğiniz üzere Sovyetler Birliği’nin İngiliz ve Amerikan karşıtlığından dolayı filmin yayından kaldırılmış olabileceği düşünülüyor. Bütçe yetersizliğinden dolayı film oldukça zor şartlarda çekilmiş. Filmde Aragorn’u canlandıran Andrey Tenetko Gazeta.ru’ya yaptığı açıklamalarda, filmi çekme fikrinin yönetmen Natalya Serebryakova’ya ait olduğunu belirtiyor.

Tenetko açıklamasına şöyle devam ediyor; “Örneğin, depolarda mucizevi bir şekilde bazı kostümler ve detaylar ortaya çıkarmayı başardık. İnsanlar kendilerine ait bir şeyler getirdi. Operatörler ayrıca yaratıcılık mucizeleri ortaya koymak durumunda kaldı. Evet, bütçe kısıtlıydı. Elbette ki filmdeki gibi görünmüyor, fakat biz hikayeyi anlatmaya uğraştık. Dış tasarıma odaklanmadık. Sonuçta bu film değil, bir oyundu. Filmdeki her şey gerçek olmalı, yoksa inanmazlar. Tiyatroda ise görecelikler hala mümkün” diye açıklıyor.

Yüzüklerin Efendisi Sovyetler Birliği oyuncu kadrosu:

Frodo: Valeriy Dyaçenko Bilbo: Georgiy Ştil Aragorn: Andrey Tenetko Gandalf: Viktor Kostetskiy Galadriel: Yelena Solovey Yönetmen: Natalya Serebryakova Müzikler: Dyuşa Romanov

Dönem içerisinde fantastik yapımlar hiçbir şekilde vizyonda yer almıyordu. Bu nedenle Rus seyircisi aslında Yüzüklerin Efendisi serisini oldukça sevmiş. Tenetko’ya göre kitapları sevenler gerçekten filme bayılmışlar bununla beraber o kadar az eleştiri gelmiş ki yapım gerçekten dönem için muazzam derecede başarılı olmuş.

Kostümler ve tasarımlar yönünden büyük eksiklikler çekilse de, Yüzüklerin Efendisi Sovyetler Birliği için büyük bir girişim olarak nitelendiriliyor. Elbette YouTube’da ortaya çıkan film sayesinde dönemin oyuncuları da büyük ilgi odağı olmuşlar. Neresinden bakarsanız bakın Yüzüklerin Efendisi severler için harika bir haber olduğu kesin.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.