Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

50 Yıl Önce Ay Yüzeyinde Atılan Golf Topları, Yenilenen Görüntülerle Tekrar Gözüktü

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

50 Yıl Önce Ay Yüzeyinde Atılan Golf Topları, Yenilenen Görüntülerle Tekrar Gözüktü

50 Yıl Önce Ay Yüzeyinde Atılan Golf Topları, Yenilenen Görüntülerle Tekrar Gözüktü

Dünya’nın uzay tarihinde en önemli ve ikonik olaylarından birisi bundan 50 yıl önce Apollo 14 görevinde gerçekleştirildi. 1971 yılında gerçekleştirilen ve üçüncü insanlı Ay görevi olan Apollo 14’de astronot Alan Shepard, iki golf topu ve bir golf sopasını gizlice kendisiyle birlikte Ay’a götürmüştü.

Alan Shepard’ın beraberinde götürdüğü bu eşyalar manevi bir değer taşımıyordu. Aksine, eşyalar tamamen amacına uygun kullanılacaktı. Alan Shepard, Ay yüzeyine indiği sırada golf toplarını ve sopasını çıkararak her iki topla da vuruş yaptı. Alan Shepard’ın Ay yüzeyinde atış yaptığı o toplar, geçtiğimiz gün yenilenen fotoğraflarla yeniden gözüktü.

Shepard, topları ne kadar uzağa atabilmiş?

ay golf

Andy Saunders isimli görüntüleme uzmanı, Alan Shepard’ın golf toplarına vurduğu anları gösteren orijinal görüntüleri yüksek kaliteli hale getirmeyi başardı. Saunders, bu sayede Shepard’ın çok uzaklara vurduğu ikinci golf topunun da görüntülenmesini sağladı. Bu top, en son Shepard vurmadan önce görülmüştü.

alan shepard

Alan Shepard’ın Ay’da kullandığı golf sopası

Astronot Alan Shepard, her iki topa da vurduktan sonra bir topun kratere girdiğini, ikinci topunsa kilometrelerce uzağa uçtuğunu açıklamıştı. İşte yüksek kaliteli hale getirilen görüntülerle birlikte o topun ne kadar uzağa gittiği de gözle görülür oldu. Buna göre Alan’ın kratere giden ilk topu yaklaşık 22 metre mesafe almışken ikinci top, beklentinin çok altında olacak şekilde 36,5 metre uzaklaşmıştı. Yani top, Shepard’ın anlattığı kadar uzağa gitmemişti.

Yine de görüntü uzmanı Andy Saunders, Shepard’ın topa vurabilmiş olmasının bile büyük bir başarı olduğunu ifade etti. Saunders, Shepard’ın basınçlı ve hareket kısıtlayıcı kıyafet içinde olduğunu, kasklarının vizörü nedeniyle ayaklarını bile görmekte zorlandıklarını söyledi.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.