Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Bilim İnsanları, 6,7 Milyon Türün Spermini Ay’a Göndermek İstiyor

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilim İnsanları, 6,7 Milyon Türün Spermini Ay'a Göndermek İstiyor

Bilim İnsanları, 6,7 Milyon Türün Spermini Ay'a Göndermek İstiyor

Arktik Okyanusu’nda, Norveç bağlı bir takımada olan Svalbard’da, hemen her ülkeden yaklaşık bir milyon bitkiye ait tohumların saklandığı Kıyamet Deposu ya da Kıyamet Ambarı olarak bilinen sığınak benzeri bir yapı bulunuyor. Bu ilginç yapının amacı, olası bir felakette bitki türlerinin varlığını sürdürebilmek.

ABD’deki Arizona Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, Kıyamet Deposu’ndan çok daha kapsamlı ve karmaşık yeni bir koruma yöntemi öneriyor. Buna göre Dünya üzerinde bulunan 6,7 milyon türün sperm, yumurta, spor ve tohum örnekleri, Ay’a götürülerek burada inşa edilecek  sığınak benzeri bir yapıda saklanacak.

6,7 milyon türün spermini Ay’a götürmek, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu kurmak için gerekenden 6 kat daha fazla uzay uçuşu gerektiriyor

sperm yedekleme

Önerilerini Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) Havacılık ve Uzay Konferansı’nda sunan bilim insanlarına göre bu yöntem, küresel bir sigorta poliçesi anlamına geliyor ve insanlığı yok olmaktan korumayı vadediyor. Bilim insanlarına göre Dünya’da bir Kıyamet Ambarımız olsa da olası bir ölümcül salgın, süpervolkan patlaması, nükleer savaş gibi durumlarda bu ambara ulaşmak ya da korumak çok da mümkün olmayacak.

IFL Science tarafından paylaşılan bilgilere göre Ay’da böyle bir yapı inşa edip 6,7 milyon türün spermlerini Ay’a taşımamız için doğal uydumuza 250 uçuş gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunun ne kadar zor bir iş olduğunu açıklamak için karşılaştırmak gerekirse; Uluslararası Uzay İstasyonu, 40 uçuşta inşa edilebilmişti.

Bilim insanlarının türleri devam ettirebilmek adına çeşitli koruma yöntemleri geliştirmesini anlamak mümkün. Bununla birlikte türlerin devamlılığını etkileyecek seviyede bir nükleer felakette Ay’a gidip orada saklamış olduğumuz spermleri alıp Dünya’ya geri getirerek türün devamını nasıl sağlayabileceğimiz kısmı tamamen muamma.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli