Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Google, Sivilceden Cilt Kanserine Kadar Yüzlerce Dermatolojik Hastalığı Tanımlayabilen Yeni Uygulamasını Duyurdu

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google, Sivilceden Cilt Kanserine Kadar Yüzlerce Dermatolojik Hastalığı Tanımlayabilen Yeni Uygulamasını Duyurdu

Google, Sivilceden Cilt Kanserine Kadar Yüzlerce Dermatolojik Hastalığı Tanımlayabilen Yeni Uygulamasını Duyurdu

Google hem dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri hem de dünyanın en popüler arama motoruna sahip. Bu sebeple şirket, kullanıcılarının ihtiyaçlarını biliyor ve bu ihtiyaçlara yönelik pratik sistemler ya da uygulamalar geliştiriyor.

Her yıl milyarlarca insan Google’da ciltlerindeki sorunları aratıyor ve çözüm bulmaya çalışıyor. Kullanıcıların bu bilgi ihtiyacını gidermek içinse Google, dermatoloji odaklı yeni bir uygulama üzerinde çalışıyor.

Cilt sorunlarını tespit edebilen yapay zekâ

Geliştirilen yapay zekâ yazılımı sayesinde bu sistem, dermatologlar ile aynı seviyede hatta bazen onlardan daha iyi teşhisler koyabiliyor. Ayrıca bu sistem daha önce yapılan aramaları ve taranan görselleri kullanarak kendi bilgi havuzunu günden güne artırabiliyor. Fakat bu sistemin pratikte test edildiği çok az klinik mevcut.

Google’ın bu yapay zekâ sistemi henüz klinik olarak onaylanmadı ancak uygulamanın yapay zekâ sisteminin başarıları, şirketin sağlık bölümünün dikkatini çekmeyi başardı. Öte yandan sistem her ne kadar iyi çalışsa da yakın zamanda ABD’de kullanılması için onay alamayacak gibi görünüyor. Stanford Üniversitesi’nde “Makine Öğrenimi ve Sağlık” bölümünde araştırma görevlisi olan dermatolog Roxana Danshjou, bu sistemin ABD’de onaylanmayacağını ve hiçbir dermatoloğun kullanmayacağını belirtti.

Şirketin geliştirici konferansında konuşan ve Google’ın sağlık bölümünün müdürü olan Karen DeSalvo ise bu yapay zekâ sisteminin Avrupa Birliği tarafından onaylandığını ve bu yılın son dönemlerinde Avrupa için yayınlanacağını belirtti. DeSalvo ayrıca “Uygulama ABD için yayınlanmayacak” diyerek bu bilgiyi de doğrulamış oldu.

Google, Avrupa odaklı ilerleyecek

Google ve Avrupa Birliği

Şirketin bu uygulama için politikası önceki yazılım ve uygulamalardan biraz farklı olacak. Bu kez Google, ABD odaklı olmak yerine Avrupa bölgesine odaklanacak ve hizmetini öncelikle bu bölgede geliştirecek. Ayrıca bu uygulama Avrupa Birliği’nin sağlık kurallarına da uymak zorunda olacak.

Uygulamanın cilt sorunlarını tarayıp sonuçları gösterdiğinde ekranda “Önerilen Durumlar” ibaresi olacak ve bu ibare, gösterilen sonuçların kesin teşhis olmayabileceğini belirtecek. Ayrıca uygulamada “Aşağıdaki önerilen durumlar tıbbi teşhisler değildir. Lütfen daha fazla bilgi almak için doktorunuza başvurun” benzeri bir uyarı da yer alacak.

Uygulama şu anda sivilceden tutun cilt kanserine kadar yaklaşık 228 dermatolojik hastalığı tanımlayabiliyor. Bu sayının ilerleyen dönemlerde artması hedefleniyor.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.