Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

Türk Öğrencilerin Hayali ABD’de Gerçek Oldu: Öğrencilerin 3 Milyar Dolarlık Öğrenim Kredisi Borcu Silindi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türk Öğrencilerin Hayali ABD'de Gerçek Oldu: Öğrencilerin 3 Milyar Dolarlık Öğrenim Kredisi Borcu Silindi

Türk Öğrencilerin Hayali ABD'de Gerçek Oldu: Öğrencilerin 3 Milyar Dolarlık Öğrenim Kredisi Borcu Silindi

Donald Trump ile girdiği başkanlık yarışını kazanarak bir süredir ABD hükümetinin başındaki isim olarak görev yapan Joe Biden, Türkiye’de de milyonlarca öğrencinin yıllardır yolunu gözlediği bir karara imza attı. Bu karar kapsamında ülkedeki öğrencilerin üniversite eğitim kredi borçlarını silen Biden, yaklaşık 3 milyar dolarlık alacağından vazgeçmiş oldu.

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan son açıklamalarda, üniversitede öğrenim kredisi alan ve bu borcu ödeyemeyen 18 bin öğrencinin daha affedildiği belirtildi. Bu öğrencilerin toplam borcu ise 500 milyon dolardı. 2021’in başında önce 1 milyar dolarlık öğrenim kredisinden vazgeçen Biden yönetimi, daha sonra aldığı bir kararla da 1,3 milyar dolarlık engelli öğrencisi kredisinin de alınmayacağını açıklamıştı. Kısa bir süre önce de 1,1 milyon öğrenci için borç yapılandırma ve faiz silme gibi girişimlerde bulunan hükümet, böylelikle 3 milyar dolarlık borcu silmiş oldu.

Alınan karar, ABD’li yeni mezunları sevindirdi [tepkiler de var]

ABD, öğrenim kredilerini iptal etti

Joe Biden hükümetinin aldığı karar, ABD’li yeni mezunları sevindirdi. Neticede bugün bizim ülkemizde de böyle bir karar alınsa, bu durum en çok da üniversiteden mezun olmuş vatandaşları sevindirirdi. Çünkü zaten türlü zorluklarla okumaya çalışan üniversite öğrencileri, çoğu zaman iş bulamadıkları için ödeyemedikleri, iş bulsalar da zaten zor geçindikleri için ödemekte zorlandıkları krediler nedeniyle akla karayı seçiyorlar. 

Ancak ABD’nin aldığı kararı eleştiren bir kesim de mevcut. 3 milyar doların çok büyük para olduğunu savunan insanlar, kredilerin borç olduğunun herkes tarafından bilindiğini ve bunun ödenmesi gerektiğini söylüyorlar. Ancak açık konuşmak gerekirse ABD gibi bir ekonomi için 3 milyar dolar pek de bir şey değil. Küresel ekonominin yüzde 20’sinden fazlasını elinde tutan ülkenin gayri safi yurt içi hasılası 20 trilyon doların üzerinde.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.