Sıradaki içerik:

CoD: Black Ops Cold War Rekor Denemesi Oyun Hatasına Takıldı

e
sv

Yeni Bir Araştırmaya Göre Kahvaltıda ve Gece Saatlerinde Çikolata Tüketmek Sağlığa Faydalı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni Bir Araştırmaya Göre Kahvaltıda ve Gece Saatlerinde Çikolata Tüketmek Sağlığa Faydalı

Yeni Bir Araştırmaya Göre Kahvaltıda ve Gece Saatlerinde Çikolata Tüketmek Sağlığa Faydalı

Çikolata tüketimi, yüksek kalori içermesinden dolayı özellikle kilo alımına sebep olduğu gerekçesiyle diyetlerde ilk elenen seçeneklerden biridir. Aynı şekilde daha sağlıklı bir beslenme düzenine geçmek ve hayatlarından şekeri çıkartmak isteyenler de çikolatayı listeden kolayca çıkarırlar. Fakat yeni bir araştırma, çikolatanın kötü şöhretini bir nebze de olsa iyileştirecek gibi görünüyor.

Bir grup araştırmacı tarafından yürütülen yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre özellikle sabah uyandıktan sonraki bir saat içerisinde tüketilen çikolata hem yağ yakımını hızlandırıyor hem de kan şekerini dengeliyor. Ancak tabii ki çikolatanın kahvaltıda ekstra bir besin olarak değil de yumurta gibi bazı besinlerin yerine konarak tüketilmesi gerekiyor. Aynı şekilde gece çikolata tüketiminin de ertesi güne yararlı yansımalarının olduğu söyleniyor.

Gerçekleştirilen çalışmada 19 kadın gözlemlendi:

çikolata

Yürütülen araştırmada menopoz sonrası dönemde olan 19 kadın incelendi. Bu kadınların bir kısmı 14 gün boyunca sabah ve akşam çikolata tüketirken bir grup ise 14 gün boyunca hiç çikolata tüketmedi. Bu iki ekip, kilo alımı ve vücutlarındaki pek çok değer bakımından kıyaslandı.

Çalışma sonrasında, çikolata tüketiminin kadınlarda herhangi bir kilo alımına sebep olmadığı; aksine yağ yakımını hızlandırdığı, kan şekerini dengelediği ve kişinin iştahını, bağırsak mikrobiyom dengesini ve uyku kalitesini olumlu yönde etkilediği tespit edildi.

Araştırmanın yazarlarından ve sinirbilimci Frank AJL Scheer, çalışmaya yönelik açıklamasında, yalnızca ne tükettiğimizin değil ne zaman tükettiğimizin de önemli olduğunu ifade etti. Çalışmanın ortak yazarlarından biri olan Marta Garaulet ise araştırma grubunda bulunan kadınlarda kalori artışı olmasına rağmen kilo alımı gerçekleşmediğini ifade etti. Bu da çikolatanın iştah düzenleme, açlık dengeleme ve tatlı isteğini azaltma yeteneklerini bir kez daha ortaya koydu. Araştırmanın sonuçları The FASEB Journal’da yayınlandı.

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli