Sıradaki içerik:

Gaziantep LoL Solo Q Turnuvası Başvuruları Başladı

e
sv

TURKOVAC’tan Sonra İlaç Gibi Haber: VLP Aşısı, Tüm Mutasyonlara Karşı Etkili

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TURKOVAC'tan Sonra İlaç Gibi Haber: VLP Aşısı, Tüm Mutasyonlara Karşı Etkili

TURKOVAC'tan Sonra İlaç Gibi Haber: VLP Aşısı, Tüm Mutasyonlara Karşı Etkili

Türkiye’de aşı çalışmaları hız kesmeden devam ederken, TURKOVAC’ın ardından yine Türk bilim insanları tarafından geliştirilen VLP aşısından da sevindirici bir haber geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın FAZ-2 çalışmasında gönüllü olduğu VLP aşısının, diğer varyantlara karşı etkili olduğunu açıklandı.

TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu tarafından geliştirilen VLP aşısının tüm mutasyonlardan etkilenmeyecek 6 farklı izotopu olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı, bu zamana kadar aşının herhangi bir yan etkiye sebep olmadığının da altını çizdi. 

“VLP aşısını sonbahara yetiştirmeye çalışıyoruz”

Vlp aşısı

Yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü çeşitli mutasyonlara uğramış, bu mutasyonlar da en az ilk hali kadar insanlık için tehlike unsuru oluşturmuştu. Bu mutasyonların çıkmasıyla birlkte farklı ülkelerde geliştirilen COVID-19 aşılarında bakılan ilk özelliklerden biri de diğer mutasyonlara karşı etkili olup olmadığıydı. 

Sağlık Bakanlığı, Türk bilim insanları tarafından geliştirilen TURKOVAC isimli COVID-19 aşısının FAZ-3 aşamasına geçtiğini belirterek hepimiz için sevindirici bir haber vermişti. Bu haberin ardından TÜBİTAK çatısı altında geliştirilen ve virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşısının da diğer mutasyonlara karşı etkilil olduğu açıklandı.

VLP aşısını önümüzdeki sonbahar aylarında hazır etmek için sıkı bir çalışma içerisinde olduklarını dile getiren Doç. Dr. Savaşçı, aşı hakkında şu açıklamalarda bulundu; “Bakanımız da yaptırdı, herhangi bir yan etki açıklanmadı. Umduğumuz gibi koruyuculuk oranı yüksek olursa mekanizma olarak da en çok mutasyonun olduğu 6 tane epitopu da etkilemediği için çok güçlü varyantlara karşı etkili olabileceğini düşündüğümüz aşı yapısında olduğu için çok umutluyuz. Gurur kaynağımız Turkovac aşımızda üretim aşamalarının başlayacağı gibi bir ümide kapıldık. İkinci ve bence daha güzel bir haber de aslında VLP aşısının Faz-2 çalışmalarına geçip, Faz-3 çalışmalarından sonra da etkinlik yüksek olursa mutasyonlara karşı da çok yüksek oranda etkili olacağını düşünüyoruz.”

sizlere sonteknolojiler.com farkıyla sunulmuştur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.